Kl. 14:42 tikkede følgende sms ind på min telefon:
”Kære Morten. Kan du deltage i debatten på DR2 i aften fra 20-21? I anledning af angrebet i Tyskland vil vi gerne debattere polarisering og ekstremisme. Hvem har ansvaret, og hvad skal DK og Europa gøre? Hvordan skal det stoppes? Er det retorikken, antal af flygtninge/noget tredje? Bør man prøve at forstå ham rationelt, eller afskrive ham som gal?”
Jeg svarede, at det havde jeg desværre ikke tid til. Det svar vil jeg gerne uddybe oven på det blodige terrorangreb i Tyskland, der kostede ni uskyldige mennesker livet.
Var jeg nervøs for at deltage i Debatten på DR2, siden jeg sagde nej? Nej, ikke just. Det er i al beskedenhed ikke svært at svare den gennemsnitlige journalist igen, ked af at sige det, men sådan er det. Jeg har i øvrigt altid stillet op, når jeg er blevet spurgt, om det har været Deadline på DR2, P1, TV2 News, hedengangne Radio24syv eller de etablerede aviser.
Lige præcis Debatten på DR2 er dog et så belastende cirkus Clement Kjersgaard, at jeg holder mig for god til at deltage i det. Omvendt vil jeg gerne svare på de spørgsmål, som den hyperaktive og konstant afbrydende vært for Debatten sandsynligvis ville have stillet mig:
Jeg tager fuldstændig og aldeles uden forbehold på det skarpeste afstand fra, at en terrorist og psykopatisk massemorder slår uskyldige, tilfældige mennesker ihjel. Der er ikke noget ”men” overhovedet. Intet kan undskylde hans gerning, og straffen må selvfølgelig være fængsel på livstid og meget gerne uden mulighed for prøveløsladelse.
Det gør jeg uden videre, fordi det aldrig kan forsvares, hvad han har gjort. Det er meget, meget simpelt.
Samtidig vil jeg kæmpe videre for, at den førte udlændingepolitik i Danmark og Vesteuropa ændres radikalt. Målet er det samme, som jeg har skrevet om så mange gange: Et fuldstændigt stop for al yderligere indvandring fra den tredje verden og en omfattende plan for hjemsendelser af en meget stor del af de allerede tilstedeværende fra den tredje verden. Disse hjemsendelser skal ske på retsstatens og grundlovens grund, hvilket er fuldt muligt. Det samme gælder for de øvrige vesteuropæiske lande.
Der er ingen sammenhæng mellem psykopatiske, morderiske terrorister på den yderste højrefløj og mine og andres ønsker om at føre en helt anden politik. Hvis man mener noget andet, må man jo logisk arbejde for, at jeg og andre kritikere af den førte udlændingepolitik skal have frataget vores borgerlige rettigheder, ikke mindst vores ytringsfrihed. Så længe jeg – naturligvis – holder mig på lovens grund, og i den grad er tilhænger af demokrati og retsstat, så længe er min position moralsk 100 pct. i orden. Man kan være uenig med mig i mine mål, men man kan ikke anfægte min ret til at fremføre mine holdninger.
Med mindre man ønsker et ufrit samfund, hvor nogle bestemte meninger skal bandlyses fra den offentlige debat gennem en dæmonisk og falsk sammenkædning af massemord og lovlige ytringer.
Noget i den dur ville jeg have sagt, hvis jeg havde ønsket at deltage i Debatten på DR2 i aften.