Livsstilsoplevelser til turisterne
Er pæne toiletter og sølvbestik i caféen internationale turistmål?
DET VAR DOG en tynd kop te, bestyrelsesmedlem i Danmarks Turistråd Lars Lunding Andersen, serverede for læserne i Jyllands-Posten 28/3.
Nu skal, skrev han, de såkaldte "attraktionsfyrtårne" have det sidste pift med et kvalitetsløft i form af f.eks. højere standard i café, butik eller på toiletter.
Og så skal de store attraktioner påtage sig en større del af markedsføringen, som også vil komme "underskoven" af mindre, men ikke uvæsentlige attraktioner til gavn og glæde.
Som "attraktionsfyrtårne" med international appeal nævnes Aalborg og Odense Zoo, Givskud, Arken og rutschebanen i Tivoli. Ak ja - hvis det er Danmarks Turistmåls anbefalinger til attraktionerne for at øge det internationale turistbesøg i Danmark, står det sløjt til.
De nævnte attraktionsfyrtårnes fortræffeligheder ufortalt, så er kvalitetsløft i form af pæne toiletter og sølvbestik i caféerne vel næppe nok til nye, internationale turiststrømme - ej heller zoologiske haver eller rutschebaner, som præsenteres til overflod overalt i verden.
Vidt udsyn
Mon ikke man i højere grad end nu bør fokusere på den unikke bredde, Danmark besidder i form af natur-, kultur- og livsstilsoplevelser?
Danmark er vel i modsætning til mange andre håbløst mishandlede og betonbefængte turistmål befriende med vide udsyn og højt til loftet og med en bred vifte af attraktioner, der i forskellighed og egenart ikke findes mange andre steder.
Kom og oplev lyset på Skagen, klitterne ved Vesterhavet, vagtskiftet på Amalienborg, en tur under jorden i kalkgruberne, livet i Nyhavn, levendegjort historie på Hjerl Hede, ørkensafari i Råbjerg Mile, de små lokalmuseers kuriositeter, landevejskroernes frikadeller, småøernes enestående natur og ikke mindst den kulturskat, som åbne slotte og herregårde over hele landet byder på... fra Kronborg og Rosenborg til Egeskov og Spøttrup.
Store turistlande som Italien og Frankrig lægger større og større vægt på kultur- og livsstilsoplevelser i den turistmæssige markedsføring.
Rutschebaner og dyreparker hører vel også til, men den mere modne (og ofte mere omkostningsvillige) del af turisterne efterspørger ofte andre oplevelser, som Danmark er så rig på.
Målrettet arbejde
Problemet er ofte, at attraktionerne ikke er i stand til og ikke har råd til internationalt målrettet markedsføring.
Man kan ikke finde sammen i fælles tiltag af tilstrækkeligt format og med den rette adresse til den rigtige målgruppe. Her kunne Danmarks Turistråd være bannerfører for en international eller bare europæisk markedsføring, hvor alle fra "underskoven" kunne være med.
Derved kunne Danmarks Turistråd markedsføre den oplevelseskvalitet, "Danmark dejligst" besidder, og som den interessante del af den internationale turisme tilsyneladende i højere og højere grad vil betale for.
Med eller uden femstjernede toiletter.