Tag jer dog sammen
NU MÅ DE "forretningspibende" tage sig sammen og blive forretningsdrivende. Én ting er, at bankerne har fået lov til at opkræve et gebyr for brug af Dankort hos butikkerne, men hvorfor skal der dog laves et stort nummer ud af det?
Det ville være meget nemmere, hvis de "forretningspibende" anerkendte gebyret som en omkostning i lighed med udgifter til løn, telefon, varme, husleje osv., vel vidende, at der kun er os kunder til at dække disse omkostninger.
Jeg er meget spændt på, om en eventuel lønforhøjelse i forbindelse med en ny overenskomst også vil resultere i en tilsvarende omgang klynk, som vi har set hos primært dagligvaresektoren her efter nytår. Bare fordi man ikke kan få sin vilje, behøver butiksejerne vel ikke at opføre sig som små fornærmede skolebørn.
Men vil de demonstrere, kan vi forbrugere også: Gå i banken, hæv kontanter og betal med dem.
Resultatet vil så blive et større tidsforbrug ved opgørelse af pengekasse, håndtering af sedler m.v., og mon ikke det i den sidste ende bliver en bet for både butikker og banker? Jeg tror det.