De vigtigste nyheder 22. juli 2022
I dagens overblik over det vigtigste kommer vi forbi renten, en kornaftale og et uvenskab.
1
Danske banker hæver renten
Som den første storbank herhjemme har Nykredit fjernet negative renter for privatkunderne, der har mere end 100.000 kr. stående i banken. Det oplyste Nykredit i en pressemeddelelse fredag morgen.
Også Arbejdernes Landsbank og Vestjysk Bank oplyste fredag, at indlånsrenten for private bliver ændret til at være 0 pct.
Det sker som en reaktion på, at Den Europæiske Centralbank har hævet renten, hvilket Danmarks nationalbank har fulgt.
2
FN bekræfter kornaftale mellem Ukraine og Rusland
FN’s generalsekretær, António Guterres, bekræftede fredag under en ceremoni i Tyrkiet, at Ukraine og Rusland indvilger i at åbne for eksport af ukrainsk hvede. Det vil betyde, at der vil blive åbnet for hvedeeksport fra Odesa og to andre ukrainske havne ud gennem Sortehavet til verdensmarkedet.
3
Vidner: Trump fulgte med i stormløbet mod Kongressen på tv
USA’s tidligere præsident Donald Trump sad i flere timer og så stormløbet mod Kongressen udspille sig på tv, mens han ignorerede opfordringer fra sine børn og andre rådgivere om at sætte en stopper for volden.
Det fortalte vidner natten til fredag dansk tid ved en høring i 6. januar-udvalget. Udvalget, der har til opgave at klarlægge, hvad der førte til stormen på Kongressen 6. januar 2021, har nu afholdt den ottende og sidste høring.
4
Tyskland køber 30 pct. af kriseramt gasselskab
Den tyske forbundsregering køber 30 pct. af det kriseramte tyske gasselskab Uniper i forbindelse med en omfattende redningspakke. Det sagde forbundskansler Olaf Scholz fredag. Han understregede, at opkøbet i Uniper er et enkeltstående tilfælde.
Det tyske selskab er den største importør af russisk gas i forbundsrepublikken og er derfor hårdt ramt af markant lavere russiske gasleverancer.
5
Danmark er officielt uvenner med Rusland
Danmark er havnet på listen over lande, som Rusland har markeret som »uvenner«. Det fremgik på den russiske regerings hjemmeside fredag. Det er sket, fordi Danmark har begået »fjendtlige« handlinger i forbindelse med støtten til Ukraine.
Det er ikke ren formalia, at Danmark er skrevet på listen; det får også konkret betydning. Danmark er således nu begrænset til 20 ansatte på landets ambassade i Rusland.
Vil du modtage overblikket dagligt? Du kan f.eks. tilmelde dig nyhedsbrevet ”Aften” eller downloade app’en ”Jyllands-Posten Nyheder” og tillade push-notifikationer.