Udspil vil forringe solcelle-fordelen
Det bliver markant mindre favorabelt at investere i solcelleanlæg, hvis udspil realiseres.
Blive regeringens nye solcelleudspil til virkelighed, vil det markant mindske fordelen ved at investere i et solcelleanlæg for private boligejere.
Det viser beregninger, som senior tax manager i revisions- og rådgivningsselskabet KPMG, Jan Carstensen, har foretaget for Bolius Boligejernes Videncenter.
Som det er nu
Med de nuværende regler vil et solcelleanlæg til 120.000 kr. med en årlig produktion på 5.500 KWh blive tilbagebetalt på 6½ år, og i alt kan man spare 300.000 kr. på 25 år. Bliver de nye regler til virkelighed, er tilbagebetalingstiden for et solcelleanlæg købt i 2013 18½ år, mens besparelsen reduceres til 80.000 kr.
- På 18½ år kan der ske så meget. Anlægget kan gå i stykker, eller der kan komme udgift til en ekstra inverter, før anlægget overhovedet er tilbagebetalt. Fortjenesten er nu så lille, at der ikke skal gå meget galt, før fortjenesten er væk, siger Jan Carstensen til bolius.dk.
Hvor meget solcellestrøm kan du nå at bruge?
Beregningerne fra KPMG tager udgangspunkt i, at man når at bruge 40 procent af solcellestrømmen i de timer, hvor solcellerne leverer strøm. Det er den samme forudsætning, som Klima- og Energiministeriet regner med.
Alligevel er KPMGs beregninger noget anderledes end regeringens. Regeringen forventer selv, at tilbagebetalingstiden kan holdes på 10 år med de nye regler. Dansk Solcelleforening mener, at tilbagebetalingstiden vil blive 20 år med de nye regler.
Bruger man kun 20 procent af strømmen med det samme, stiger tilbagebetalingstiden ifølge KPMGs beregninger til 24 år, mens man kun vil spare 10.000 kr. på 25 år.
LÆS OGSÅ: Nyt udspil: Mindre støtte til solceller
Solcellestrøm kan ikke gemmes til natten
Tilbagebetalingstiden for et solcelleanlæg bliver bl.a. øget, fordi udspillet afskaffer brugen af virksomhedsordningen som skattemodel, så solcelleejere ikke længere kan afskrive på anlægget.
Desuden ændrer udspillet den såkaldte nettomålerordning, så solcelleejere ikke længere kan veksle overskydende strøm fra dagens solskinstimer til gratis strøm i de mørke aftentimer, hvor solcellerne ikke producerer.
I dag bliver solcelleejernes produktion og forbrug af strøm opgjort som en årsopgørelse, men ifølge det nye forslag skal solcelleejerne i stedet afregne på timebasis.
Sælg strøm for 130 øre – og køb for 220 øre
Ifølge regeringsudspillet skal du fremover sælge overskydende strøm til elselskabet for 130 øre pr. kWh, men selv betale den normale elpris på 220 øre pr. kWh, når du bruger mere strøm, end solcellerne kan levere.
Det vil sige, at den solcellestrøm, som du ikke når at bruge med det samme, kommer til at koste dig 90 øre pr. kWh (Den normale elpris på 220 øre pr. kWh minus de 130 øre pr. kWh, som du oprindeligt solgte strømmen for til elselskabet).
LÆS OGSÅ: Regeringsudspil: Så meget vil det koste solcelleejere
Svært at bruge al strømmen i solskinstimer
Den ændring har stor effekt på økonomien i solceller, da de færreste husstande kan nå at bruge al solcellestrømmen i de timer, hvor den produceres.
- Dem, der har et ganske almindeligt 8-16 job, vil ofte først begynde at bruge strøm, når solen ikke længere skinner. Den gængse dansker har hovedforbruget af el på tidspunkter, hvor solceller ikke producerer, siger Jan Carstensen, der også er solcelleekspert i Bolius' brevkasse Spørg eksperten.
Nedtrapning af solcellestøtte
Prisen for overskudsstrøm aftrappes gradvist, afhængigt af hvilket år du tilmelder dig nettomålerordningen. Dvs., at satsen for strøm fra anlæg tilmeldt i 2014 er lidt lavere end satsen for anlæg tilmeldt i 2013 osv.
Det sker, fordi regeringen forventer, at solcelleanlæg bliver bedre og billigere på sigt, så de behøver mindre og mindre støtte for at være rentable. Priser på solceller skal ned
- Priserne på solcelleanlæg skal falde, for at der kan blive økonomi i det efter de nye regler, siger Jan Carstensen.
Bolius har sendt KPMGs beregninger til Klima- og energiministeriet, som ikke har ønsket at kommentere dem. Klima- og energiminister Martin Lidegaard (R) er i Vietnam og kan ikke træffes.