Fortsæt til indhold
Biler

Danmarks bedste mikrobil 2.0

Der er et nyt kuld Kylle, Pylle og Rylle parat, men har de en reel chance, Citroën C1, Peugeot 108 og Toyota Aygo? Vi sætter dem op mod tre af de hidtil bedste for at finde svaret.

Flemming Haslund

De bævrer hos Citroën, Peugeot og Toyota netop i disse dage. For det nye kuld trillinger C1, 108 og Aygo har netop haft Danmarks-premiere. Og 10.000 dollars-spørgsmålet lige nu er: Kan det nye hold blive en lige så dundrende succes som det gamle?

Husk på; Citroën C1, Peugeot 107, som det var dengang, og Toyota Aygo blev lanceret i 2005. Først bare som små biler på et marked, der kiggede noget mere opad, men så kom finanskrisen i 2008. Herefter kom Chevrolet Spark og satte en ny standard for, hvor billig en bil kan være, og dernæst Volkswagen up! med en helt ny formel for, hvor billig en virkelig kvalitetsbil kan være. Dén kombination gjorde Danmark til et egentligt mikroland – altså landet, hvor langt de fleste køber mikrobiler.

I det hajfyldte farvand klarede Kylle, Pylle og Rylle, som de hurtigt blev kaldt, sig forrygende. Selv i dette forår, hvor de tre vitterligt var ved at være gamle, kørte salget fortsat i femte gear – således var den næstmest solgte bil i maj 2014 Peugeot 107.

Men maj er jo i den grad i går. Nu er det juli, og der holder et helt nyt kuld Kylle, Pylle og Rylle klar hos forhandlerne af Citroën, Peugeot og Toyota.

Interessant er det selvfølgelig, hvordan de tre klarer sig indbyrdes. Er den ene vitterligt bedre end de to andre? Men det største spørgsmål er jo dybest set, hvordan de klarer sig over for de andre i klassen. For at finde ind til svaret har vi sat denne gruppetest op: trillingerne mod de tre hidtil bedste, nemlig Volkswagen up!, Kia Picanto og Hyundai i10.

Seks biler – alle med 1,0-liters 3-cylindret motor og forbrugstal på den rigtige side af 20 km/l – holder klar. Vi er kørt.

PS: De seks biler er jo stort set lige store – eller små rettere. Alle kompakte, alle med fem døre, men med et forskelligt antal pladser. I kun to af de seks biler er det lovligt og forsvarligt at være fem personer om bord. De fire andre har kun sikkerhedsseler og nakkestøtter til to på bagsædet. En ikke uvæsentlig detalje, hvis man nu planlægger masser af børn eller godt med teenagere på bagsædet. Vi har ved hver bil noteret, hvor mange der er plads til.