Bilister må vente i ugevis på vinterdæk
Sneramte bilister kimer dækfirmaerne ned. Der er nu flere ugers ventetid på at få skiftet til vinterdæk, og nogle dæktyper er allerede udsolgt. Det skriver JydskeVestkysten.
Weekendens snefald har skabt telefonstorm hos de lokale dækfirmaer, der melder om flere ugers ventetid på vinterdæk. JydskeVestkysten har talt med otte dækfirmaer, der alle bekræfter den enorme efterspørgsel.
- Der er kaos herude. Man kan sagtens risikere at skulle vente 14 dage, siger mekaniker Martin Seehagen fra Ahlmann Dæk på Hjertingvej i Esbjerg.
Samme travlhed er der hos Vejen Dæk og Fælge, hvor indehaveren Palle Mikkelsen har hængt i telefonen hele formiddagen.
- Folk har ringet helt fra Århus og Viborg. Det er fuldstændig vildt, siger Palle Mikkelsen.
Nogle dæktyper udsolgt
Ventetiden er dog ikke bilisternes eneste problem. Det er så godt som umuligt at skaffe bestemte dæktyper, fordi de allerede er udsolgt. Det fortæller Arne Hansen, der er konsulent i Dækbranchens Fællesråd.
- Vi hører, at mange af de anerkendte mærker er ved at være udsolgt, så der kun er de billigere og dårligere tilbage, siger Arne Hansen.
Marketingschef Mikkel Johansen fra Nordisk Dækimport fortæller, at dækfabrikater som Michelin og Continental er svære at få fat i, fordi producenterne foretrækker at levere til lande som USA og Brasilien, hvor købekraften er større.
- Derfor må folk tage til takke med det, som vi nu kan skaffe, siger Mikkel Johansen.
Han understreger, at Nordisk Dækimport ind til videre følger fint med efterspørgslen på vinterdæk.
- Men hvis vinteren fortsætter med samme styrke, så forudser jeg, at vi kommer i problemer, fortæller Mikkel Johansen.
Kilde: JydskeVestkysten