Hvad koster det at aflevere en leaset bil?
Bilkabuler, stenslag og tusch på bagsædet – hvad skal du selv betale for? Og hvad sker der ved totalskade?
Vi har spurgt tre leasing-firmaer og fået svar fra de to. BMW ønsker ikke at udtale sig.
Bilforhandlerne har længe leaset biler til erhvervslivet, der dermed har kunnet tilbyde deres medarbejdere firmabil uden at skulle betale hele prisen for en ny bil. De seneste år har også privatkunder fået mulighed for at få bil uden det ansvar, der følger med at eje selv og besværet med at sælge bilen igen efter et par år. Det er især de lidt dyrere mærker som BMW og Mercedes, der hitter, men også Toyota har fra begyndelsen været med på markedet for privat leasing.
Frank Skjærbæk, administrerende direktør for Toyota Financial Services, oplyser, at privatleasing endnu ikke er slået stort igennem herhjemme. Toyota leasede i 2006 117 biler til private kunder, mens tallet i 2007 var steget til 225 leasede biler mod ca. 14.500 solgte biler til private.
Buler må du selv betale
Hos Toyota oplyser et bilag (der skal skrives under af leasing-tager og dermed sikre, at denne har læst det) til leasingkontrakten, hvad der accepteres som almindeligt slid og ælde. Kan pletter på interiøret fjernes ved almindelig rensning, og kan overfladiske ridser og beskadigelser poleres væk, koster det ikke leasing-tager noget, ligesom dæk, der er slidte, men stadig lovlige at køre med, heller ikke bliver en udgift for leasing-tageren. Til gengæld skal du som leasing-tager betale for eventuelle buler, der skal rettes ud, samt skrammer, der kræver en ny lakering.
Toyota kan ikke oplyse præcist, hvad udgifterne til forskellige udbedringer vil være, eftersom det varierer fra sag til sag afhængig af skadens omfang. Men Frank Skjærbæk fortæller, at returnering af biler hos Toyota sjældent fører til uoverensstemmelser mellem kunde og forhandler.
”Vi lever af kunderne, og hele vores koncept går ud på, at vi gerne vil have dem til at komme igen,” siger han og forklarer, at Toyotas biler skal afleveres i god stand, men at de selvfølgelig gerne må være ”almindeligt brugt” – dvs. at et stenslag i forruden ikke bør give anledning til problemer.
Det kan det tilsyneladende derimod godt, hvis du leaser din bil hos Mercedes-Benz.
Jo flere kørte kilometer, jo større tolerance
Mercedes-Benz har leaset biler til privatkunder i tre og et halvt år, og i den periode er andelen af kunder steget støt, bl.a. fordi firmaet har stillet flere og flere motorvarianter til rådighed, således at stort alle Mercedes-Benz’ modeller i dag kan leases.
Lars Nikolajsen, salgsdirektør for Mercedes-Benz Finans Danmark, som er Mercedes-Benz’ danske leasingselskab, fortæller, at firmaet leaser ca. 80 pct. af alle sine personbiler, og at fordelingen mellem privat og erhverv i dag er ca. 50/50. Til gengæld udgør leasing af personbiler kun 5 pct. af firmaets leasingaktiviteter i Danmark. Leasing af erhvervskøretøjer som lastbiler og varevogne udgør fortsat et langt større marked.
Mercedes-Benz samarbejder med det uafhængige inspektionskontor Dekra, der også er samarbejdspartner for mange andre leasingudbydere. Når du afleverer din leasede bil, gennemgår Dekra bilen, aflæser kilometertal og udarbejder en tilstandsrapport, hvorefter du som kunde modtager en slutopgørelse.
Hos Mercedes-Benz er nedslidte måtter et forventeligt resultat af almindeligt brug, som kunden derfor ikke hæfter for. Til gengæld skal der betaler for åbenlyse mangler som f.eks. mistede nøgler, servicebog og registreringsattest. Det samme gælder udbedring af skader, der ikke kan betegnes som almindeligt slid og ælde, oplyser firmaet.
”Det er typisk stenslag, buler og dybe ridser, der ikke kan poleres væk,” fortæller Lars Nikolajsen.
”Men generelt stiger vores tolerance, jo længere bilen har kørt,” siger han og forklarer, at det, der koster, er det samme, som en bilforhandler ville påpege, hvis man skulle sælge bilen privat.
Heller ikke Mercedes-Benz har mulighed for at oplyse specifikke priser for udbedring af f.eks. stenslag, tusch på bagsædet eller ridser i kofangeren.
”Der er desværre ikke nogen fast prisliste på disse ting, der jo afhænger af den konkrete skade,” fortæller Lars Nikolajsen, der oplyser at skaderne opgøres ved hjælp af forsikringsselskabernes eget system Autotaks.
”Et stenslag, der kan udbedres, koster 650 kr., men hvis forruden er revnet, eller stenslaget ikke kan udbedres, vil kunden blive opkrævet for en ny forrude.”
Penge tilbage ved totalskade?
Kommer du kom kunde for skade at totalskade din leasede bil, skal du ikke regne med at se forsikringspengene havne på din konto. Hos Toyota oplyser Frank Skjærbæk, at hvis en kunde totalskader sin bil, får han stillet en ny til rådighed i samme standard. Det kommer bare til at koste ham en ekstra førstegangsydelse.
For at få en ny bil til rådighed skal der nemlig skrives en ny kontrakt og dermed betales en ny førstegangsydelse. Til gengæld får kunden ikke del i skadeserstatningen, der går til leasing-firmaet. Sker ulykken inden for det første år af bilens levetid, får firmaet dermed udbetalt bilens nyværdi, samtidig med at det kan indkassere to førstegangsydelser fra kunden.
Heller ikke Mercedes-Benz betaler penge tilbage ved en totalskade.
”Men det er faktisk et af de punkter, vi pt. forsøger at forbedre – til kundens fordel,” oplyser Lars Nikolajsen.
Hos Mercedes-Benz ophører kontrakten automatisk ved totalskade, i princippet fordi du som kunde selvfølgelig ikke skal betale for noget, du ikke har. Men ønsker du fortsat at lease, betyder det, at du, ligesom hos Toyota, er nødt til at indgå en ny kontrakt og dermed betale en ny førstegangsydelse.
Ikke et ord fra BMW
BMW sendte for nylig et stort reklametillæg på gaden under titlen ”Til dig, der altid har troet, at du ikke havde råd,” hvor firmaet fortæller, hvor billigt det er at lease ellers dyre, og for mange uopnåelige, biler.
Materialet fortæller dog mest om finansieringen og melder ikke noget om kontraktbetingelser. Fpn.dk har derfor stillet de samme spørgsmål til BMW, som vi har stillet Toyota og Mercedes, men BMW har efter adskillige forespørgsler valgt ikke at udtale sig om deres private leasingaftaler overhovedet.