Fortsæt til indhold
Biler

Ny Peugeot-elbil får otte års garanti

Peugeots nye model, Peugeot E-3008, betyder premiere på ny garanti for mærket. De nuværende to års garanti udvides til otte års serviceaktiveret garanti.

I løbet af foråret rammer Peugeots nye E-3008 de danske forhandlere. Bilen er udtænkt til at være den spydspids, der for alvor skal tage kampen op mod Tesla og etablere Peugeot som Europas førende med hensyn til elektriske biler.

E-3008 står på en ny platform, der skal rumme en stribe bilmodeller fra den store Stellantis-koncern, der bl.a. ejer bilmærkerne Peugeot, Citroën, Opel, Fiat, Jeep og Alfa Romeo.

Med E-3008 og alle andre kommende modeller lancerer Peugeot nu en massiv udvidelse af garantien fra de nuværende to års fabriksgaranti uanset kilometer til et system, der kaldes Peugeot Allure Care.

Artiklens emner
Elbiler
Peugeot