• For abonnenter

Fremtidens Audi-elbiler skal skille sig langt mere ud

Den elektriske Q6 e-tron, som er første model fra Audi på ny, avanceret platform, er et skridt mod større forskel på elbilerne i VW-koncernen, fortæller Oliver Hoffmann, som er teknisk udviklingschef hos Audi.

Artiklens øverste billede
Det rigtige ”sweetspot” for den perfekte rækkevidde ligger mellem 600 og 700 km, lyder det fra Oliver Hoffmann, som er teknisk udviklingschef hos Audi. Foto: Audi

Der blæser mange nye vinde hos Audi, hvor man arbejder klart hen mod, at der bliver langt mere forskel på elbilerne i VW-koncernen, og mærket med de fire ringe skal have en ny klar profil som et ”progressivt” luksusbrand. 

Det sker ved at adskille sig og gå forrest på en lang stribe områder, lige fra design over batteriteknologi og til ikke mindst mere avanceret infotainment. Sådan lyder meldingen fra Audis tekniske udviklingschef, Oliver Hoffmann, som vi møder til et eksklusivt nordisk online-interview.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.