Sådan undgår du de største begynderfejl

At investere i aktier har historisk set været en god måde at få sine penge til at arbejde for sig, men det kræver en bevidst strategi og en forståelse for markedets risici. Mange nybegyndere har svært ved at gennemskue, hvordan man bedst gebærder sig og begår dumme fejl. Oskar Bernhardtsen, investeringsstrateg i Saxo Bank, afslører her de største begynderfejl – og hvordan man undgår dem.

Sådan undgår du de største begynderfejl

Denne artikel er sponsoreret af

advertiser

Øvelse gør mester.

Det gælder også, når sparepengene skal investeres, men det kræver, at man styrer uden om de klassiske begynderfejl som at sætte hele opsparingen på Novo Nordisk. Aktieinvestering kræver ikke en længere uddannelse i økonomi, men det er godt at kende faldgruberne – og ikke mindst hvordan man undgår dem.

”Det vigtigste er at have en plan og holde fast i den – også når markedet dykker,” siger Oskar Bernhardtsen, som er investeringsstrateg i Saxo Bank.

Ved at diversificere sin portefølje, have realistiske forventninger og tage højde for sin egen tidshorisont og risikovillighed kan man undgå de klassiske begynderfejl og opnå bedre investeringsresultater.

Historisk set har aktier givet et stabilt afkast på omkring otte procent om året, og mange nybegyndere tror, at de er sikret et afkast i den størrelsesorden, men det gælder kun, hvis porteføljen er korrekt balanceret mellem aktier, sektorer og lande.

”For mange føles det trygt at investere i virksomheder, man kender, men det er ikke nødvendigvis en god investering. Hvis man kun vil investere i få virksomheder, er det et valg, men så skal man ikke forvente så stabilt et afkast, som hvis man har en balanceret portefølje,” siger Oskar Bernhardtsen.

Oskar Bernhardtsen, investeringsstrateg i Saxo Bank

Søvnløse nætter og is i maven

En klassisk begynderfejl er ikke at tage sin egen økonomiske situation og tidshorisont med i ligningen. En ung investor har mange år foran sig og kan tillade sig at være mere risikovillig og sætte en større andel af opsparingen i aktier, mens en 67-årig, som snart skal på pension og bruge opsparingen til at leve for, bør handle mere forsigtigt og sætte hovedparten i obligationer for at sikre et løbende og stabilt afkast.

”Din portefølje skal afspejle, hvem du er, og hvad formålet er med din opsparing. Hvis du snart skal holde et stort bryllup, skal du ikke satse hele opsparingen på højrisikoaktier og håbe på gevinst. Det er ikke et kasino,” understreger Oskar Bernhardtsen.

På aktiemarkedet går det op og ned, og som ny investor skal man gøre sig det klart, at ens investering i hvert fald på papiret kan svinde ind.  

”Mange nye investorer ser kun de potentielle gevinster og glemmer at overveje, hvordan de vil reagere under en nedtur. Folk siger ofte, at de er risikovillige, men når markedet falder 10 procent på tre uger, panikker de og sælger det hele. De taber penge og køber aldrig aktier igen,” siger Oskar Bernhardtsen.

Han sætter nattesøvnen som et parameter for ens risikovillighed.

”Hvis man ligger søvnløs om natten og bekymrer sig om sine investeringer, er det et tegn på, at man har taget for en høj risiko. Så skal man ændre sammensætningen i sin portefølje og vælge nogle sektorer med mindre risiko. Det værste, man kan gøre, er at sælge, når markedet falder, for så kan det være svært at time, hvornår man skal ind i markedet igen,” understreger Oskar Bernhardtsen.

Tag ikke imod råd fra onkel Peter og taxachaufføren

Mange lytter til venner og bekendte, når pengene skal sættes i aktier, men det er ikke altid, at onkel Peters råd fører til en stor gevinst.

”Mange nye investorer køber aktier baseret på anbefalinger fra familie eller venner og ender med en skæv fordeling, ofte med en overvægt i danske aktier,” påpeger Bernhardtsen.

I stedet for at tage mod anbefalinger fra naboen eller taxachaufføren bør man bruge lidt tid på selv at sætte sig ind i virksomhedens nøgletal og markedspotentiale.

”Man kan godt bruge sin intuition til at spotte trends, men man bør supplere den med en analyse af selskabets økonomi og vækstmuligheder. Det kan man godt lave gode investeringer af, hvis man faktisk er trendsetter. Hvis taxachaufføren begynder at give dig investeringsråd, er løbet kørt,” siger han.

Vi kan godt lide at købe dansk – også når vi handler aktier. Tal fra Saxo Bank viser, at hele 46 procent af de danske privatinvestorers aktieformue er investeret i danske aktier som Novo Nordisk, DSV og Pandora, men mange undervurderer betydningen af at have en global spredning i deres aktiesammensætning. En god tommelfingerregel er at placere 80 procent af sin portefølje i brede indeksfonde, såsom MSCI World, og kun bruge 20 procent på enkeltaktier.

”Der er ikke noget galt i at investere i danske aktier, men det kan give en ubalance i porteføljen, hvis man udelukkende satser på hjemmemarkedet. Markedet ændrer sig, og en bred eksponering kan beskytte mod store udsving,” siger Oskar Bernhardtsen.

Det koster penge at handle aktier, og mange nybegyndere undervurderer den udgift. Det kan betale sig at undersøge markedet, før man handler, for der er stor forskel på de løbende udgifter og gebyrerne på de forskellige handelsplatforme og banker.

”Aktien er den samme, men hvis du betaler høje handelsomkostninger eller årlige gebyrer på en aktivt forvaltet fond, kan det spise en stor del af dit afkast," forklarer Bernhardtsen.

Endelig anbefaler han, at man kigger på brugervenlighed og informationsniveauet på de forskellige platforme.