Annonce
Annonce
torsdag 23. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten sport
Håndbold 28.05.12 kl. 13:16
Mikkel Hansen i aktion for AG København i dette års Champions League-semifinale mod Atletico Madrid ved Final4-stævnet. Foto: Ernst Van Norde/Polfoto

AGK: Sværere at vinde Final4 næste år

Chancerne for at vinde Champions League næste år ikke er lige så gode, mener AG København-folkene.

Champions League-turneringen 2012 blev ikke afsluttet på forventet vis i AG København, da holdet efter et nederlag i semifinalen til Atlético Madrid måtte nøjes med at spille om bronze - som de vandt.

Holdet havde på intet tidspunkt lagt skjul på, at de gik efter guldet - og at de kunne vinde det. Nu erkender både spillere og ledere, at der kan gå flere år, før de igen har en lige så god mulighed for at vinde turneringen.

- Vi er tilfredse med dette års turnering. Nu skal vi hjem og bygge op. Men det er det, vi hele tiden gør - forsøger at forstærke rammerne omkring AG København.

- Og så tror jeg på, at vi om nogle år kan vinde Champions League, siger administrerende direktør Søren Colding.

Vi vinder på et tidspunkt

Klubejer Jesper Nielsen, der i denne sæson har boblet af optimisme på AG Københavns vegne, er mere afdæmpet i forhold til mulighederne næste år.

- Vi er kommet dertil, hvor vi gerne ville. Vi har spillet mod Kiel, Atlético og Barcelona. Hvis vi bliver på det her niveau, så får vi også titlen på et tidspunkt.

- Vi kan ikke tage nogen erfaringer med os fra dette års turnering. Det var de små marginaler, der afgjorde, hvem der vandt. Men hvis vi sørger for at blive på det her niveau i nogle år, så har vi også en CL-titel på et tidspunkt, siger Jesper Nielsen.

Kan ikke tage noget med

Holdets forsvarskrumtap Joachim Boldsen kan ikke rigtigt pege på noget, som AGK kan tage med sig fra den netop overståede turnering.

- Jeg kan ikke rigtig tage noget med derfra. Vi vandt ikke, og det var det, vi gik efter. Så synes jeg ikke, man kan tage så meget med. Vi er forhåbentlig blevet lidt klogere på nogle ting og ved, hvad der skal til for at komme helt til tops, siger han.

- Så må vi håbe, at vi kommer til Final4 en gang til, tilføjer han og trækker på skuldrene.

For overhovedet at få en mulighed for at komme til Final4 i 2013 skal AGK vinde det danske mesterskab, der afgøres over to kampe mod Bjerringbro-Silkeborg onsdag og lørdag i denne uge.

"Vi finder på noget sjovt"

Men selv ikke Kasper Hvidt vil sætte penge på, at AGK er at finde i CL-toppen om et år.

- Vi ved jo ikke, om vi kommer til Final4 igen.

- Heldigvis er vi en klub, der altid finder på noget sjovt, så mon ikke vi får den chance igen. Men vi ved det ikke, siger han.

Champions League blev i år vundet af THW Kiel.

Ritzau
Tilmeld dig overvågning af Cykling
Annonce
Sport lige nu
Tophistorie

Her kan du se boksebraget

Det er dyrt for både boksefans og værtshuse at se Kessler-Froch. Læs artikel
14:46 MOTORSPORT Nicki P. ude af DM
forsiden lige nu

Ældre Sagen tabte med 3-2 i Højesteret

To af fem dommere i Højesteret afviste, at Køge Kommune havde ret til at nægte to borgere hjemmehjælp. Læs artikel

Ny aftale: Kravene lempes til dansk statsborgerskab

Regeringen og Enhedslisten er enige om at ændre reglerne for at udlændinge kan opnå dansk statsborgerskab. Læs artikel

Grov voldtægtssag: Gerningsmand brugte afledningsmanøvre

Politiet oplyste, at gerningsmanden talte gebrokkent engelsk under overfaldet. Læs artikel

Manden bag Irak-afsløring risikerer stadig fængsel

Ny redegørelse ændrer ikke meget for officer, der afslørede omstridt video. Læs artikel

Politikere vil have homoflag på busserne

"For poppet," kalder DF forslag om at markere Copenhagen Pride med regnbueflag. Læs artikel

Cameron: Det var en terrorhandling

Drabet i London var både et angreb på Storbritannien og den britiske livsstil. Læs artikel
Annonce
Fodbold
Arnesen om fyring: Vi skilles fornuftigt
Afklaret Frank Arnesen forstår og accepterer sin fyring i Hamburger SV. Alligevel er han skuffet.  Læs artikel
Cykling
DIF: Michael Rasmussen må ikke være i holdbussen
Rasmussen har fået lov til at arbejde med cykelholdet Christina Watches sponsorer.  Læs artikel
Motorsport
Nicki P. ude af DM
Den brækkede arm giver stadig store smerter for den danske speedwaystjerne.  Læs artikel
Golf
Sponsor kritiserer Garcia for Tiger Woods-sviner
Adidas tager afstand fra den spanske golfstjerne Sergio Garcia, som har undskyldt "stegt kylling"-kommentar.  Læs artikel
JP TV
Annonce
Annonce