Annonce
Annonce
fredag 24. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten sport
Håndbold 26.05.12 kl. 17:09
Torsten Laen kunne ikke forhindre Kiel i at vinde over Füchse Berlin med 25-24. Arkivfoto

Stjernerne reddede Kiel

Torsten Laen og Berlin stred forgæves, da de tabte 24-25 i den første Champions League-semifinale.

Köln

Et hopskud fra Filip Jicha. En redning fra Thierry Omeyer.

Man har set det før og se det igen lørdag eftermiddag i den første Champions League-semifinale i Köln. To af verdens bedste håndboldspillere i afgørende dueller, da en tæt kamp skulle afgøres.

Sjette finale på 12 år

Derfor vandt favoritterne fra Kiel med 25-24 over Füchse Berlin og tog det første skridt i manifestationen af klubben som håndboldens bedste. Søndagens finale bliver nordtyskernes sjette finale på 12 år.

I en vild og fabelagtig kulisse i Lanxess Arena trak kielerne den til sidste sekund i en overraskende tæt håndboldkamp. Den fandt sig afgørelse, da Jicha ud af ingenting – tilmed i undertal – steg op i himlen og scorede til 25-24.

Få sekunder senere var Berlin-fløjen Ivan Nincevic helt fri, men franske Omeyer reddede i stor stil. De to situationer blev udslagsgivende til de gule berlineres store fortrydelse.

Dansk islæt

Kampen var med dansk islæt fra første fløjt. Som anfører var det Torsten Laen, der førte sit Berlin-hold på banen. Beviset på, at landsholdskasserede Laen i stilhed har lavet sig en imponerende karriere i tysk håndbold. Efter også at have været en succes på øverste hylde i Spanien.

Det lignede hurtigt den ventede lussing til Füchse. Berlinerne kunne overhovedet ikke styre Filip Jicha. Tonseren fra Tjekkiet er tæt på umulig at stoppe og Torsten Laen og co. var end ikke i nærheden.

Samtidig kom der ingen redninger fra det omvandrede attitudeproblem, den tyske landsholdskeeper Silvio Heinevetter.

Stor forskel

Ved 9-4 sad man blandt de 20.000 tilskuere i Lanxess Arena og tænkte, at det egentlig var synd for kulissen, at der var så stor forskel på de to hold.

Men der skal som bekendt ikke meget til at vende en håndboldkamp. Uanset hvor håbløs den ser ud for det ene hold. Jicha fik et smæld på armen og holdt en kort pause. Samtidig kom Petr Stochl på mål i stedet for Heinevetter, mens spanske Iker Romero kom ind og beviste, at han måske alligevel ikke er helt ”over the hill”.

6-12 blev vekslet til 9-12 og pludselig var der en håndboldkamp.¨

Og det blev endnu tættere efter pausen. Kielerne gik totalt i stå i angrebsspillet og var kun farlige, når Filip Jicha selv skabte noget. En rystende udvikling og helt uhørt at se Kiel falde sådan sammen.

Med Torsten Laen som imponerende stærk forsvarskriger fik Berlin skabt kontakten ved 23-23. Målet såmænd scoret af slideren Laen.

Derefter fulgte intense, tætte minutter og altså den frygtelige afslutning for Berlinerne.

Kiel møder vinderen af AG København og Atletico Madrid i finalen.

artiklen fortsættes...
1 - 2
null
Tilmeld dig Sport nyhedsoverblik
Annonce
Sport lige nu
Tophistorie

Snevejr spolerer afgørende Giro-etape

Sne og is på to bjergpas i Dolomitterne betyder, at arrangørerne har fjernet to bjerge på 19. etape. Læs artikel
forsiden lige nu

Mobilkunder køber katten i sækken

Hver anden mobiltelefon har dårlig antennekvalitet, men vi må ikke vide, hvilke telefoner der dur. Læs artikel
USA

Obama nævnte Danmark i stor forsvarstale

USA's præsident lagde torsdag grunden til en ny strategi mod terror. Læs artikel

Sidste kampskridt før brugerbetaling

Lægerne indsamler ydernumrene og gør klar til brugerbetaling. Læs artikel

Flere anholdelser efter soldaterdrab

Britisk politi har nu også anholdt en kvinde og mand i forbindelse med terrordrab i London. Læs artikel

48.000 huse ejes af "spøgelser"

Stadig flere huse står tomme hen. I nogle kommuner står det rigtig skidt til. Læs artikel

OL-guldvinder vil i EU-Parlamentet

Den tidligere badmintonstjerne Poul-Erik Høyer bliver kandidat for Venstre ved EU-parlamentsvalget i 2014. Læs artikel
Annonce
Fodbold
Vennerne fejrede Graulund
Peter Graulunds 107 mål i 290 kampe blev suppleret med to testimonial-scoringer.  Læs artikel
Cykling
Snevejr spolerer afgørende Giro-etape
Sne og is på to bjergpas i Dolomitterne betyder, at arrangørerne har fjernet to bjerge på 19. etape.  Læs artikel
Motorsport
Dækleverandør er træt af holdene i Formel 1
Pirelli kan ikke få at vide, hvordan dækkene i 2014 skal udformes og gør klar til at trække sig fra Formel 1.  Læs artikel
Golf
Thomas Bjørn med helt fremme på Wentworth
Den danske golfveteran har fået en fremragende åbning på BMW PGA Championship i England.  Læs artikel
JP TV
Annonce
Annonce