Malurt i FCK-glæden
FCK kunne glæde sig over scorende angribere, men sejren i Lyngby kostede på skadesfronten.
På den ene side kunne Carsten V. Jensen være en glad træner efter FCK’s sejr på 3-1 i Lyngby. På den anden side ærgrede han sig på helbredsfronten. Både Kris Stadsgaard og Thomas Delaney udgik med skader. Særligt sidstnævntes så alvorlig ud.
»Det var jeg ikke glad for at se. Han har ondt i knæet, og umiddelbart ser det ikke godt ud, men vi må afvente en diagnose,« sagde træneren.
»I forvejen har vi Claudemir ude, og vi er lidt hårdt ramt nu. Uden at det skal lyde som en undskyldning. Sådan er fodbold, og det rammer os lige nu.«
Skarpe angribere
Til gengæld var Carsten V. Jensen glad for at se, at ugens arbejde på træningsbanen gav kontant afbetaling i form af tre mål, der blev sat ind af holdets angribere, Dame N’Doye og Cesar Santin.
»Vi skabte det antal chancer, som kunne retfærdiggøre en sejr på 3-1. Vi har bevist, at vi er gode til at forsvare, så i ugens løb har vi arbejdet på den offensive del. Vi ville have sat vores forwards mere i scene og havde aftalt at spille dem i benene. Det lykkedes. Otte pænt store chancer er tilfredsstillende. Vi behøvede ikke nødvendigvis at være så boldbesiddende, men skulle være mere direkte.«
Med sejren fastholdt FCK forspringet på tre point i toppen til nummer 2, FC Nordsjælland.

Giroen så godt som afgjort på enkeltstarten

48.000 huse ejes af "spøgelser"
Store prisforskelle i landets byggemarkeder
Priserne på landets byggemarkeder varierer med helt op til 700 kroner. Læs artikel
Politikere vil have homoflag på busserne
"For poppet," kalder DF forslag om at markere Copenhagen Pride med regnbueflag. Læs artikel
Giroen så godt som afgjort på enkeltstarten
Når Jens dyrker sport, skal mor se med fra løbebåndet
Forældre bør kunne få sved på panden, mens de venter på deres børn. Læs artikel




