Fortsæt til indhold
Fodbold

Brøndby ramt af handlingslammelse

Klubben har problemer med at tage beslutninger om kontraktforlængelser.

Efter kaos på banen og på ledelselsgangen er der stadig ting, der skal ryddes op i Brøndby.

Således har klubben otte spillere med kontraktudløb den 1. juni., men står over for at få en total ny ledelse den 10. juni.

"Vi er i et vakuum og er lidt handlingslammede, fordi vi befinder os mellem to bestyrelser. På den ene side har vi en bestyrelse, der ikke kan træffe beslutninger om fremtiden, og på den anden side ved vi, at den nye først bliver valgt den 10. juni," siger konstitueret administrerende direktør i Brøndby, Tommy Håkansson til sporten.dk.

Otte spillere

De otte spillere er Dennis Rommedahl, Jens Stryger Larsen, Jan Kristiansen, Riza Durmisi, Anders Randrup, Brent McGrath, Jannik Skov Hansen og Mathias Larsen, og ifølge sporten.dk har klubben indledt dialog med de tre første, mens de fem andres Brøndby-fremtid er mere tvivlsom.

Ifølge Tommy Håkansson vil klubben gøres sine spillere opmærksomme på, at interessen er der for en forlængelse, men han afviser, at der sker noget, før den nye ledelse er på plads.

Tommy Håkansson her flere gange gentaget, at han ikke skal være direktør i den kommende ledelse.