Fortsæt til indhold
Fodbold

Sønderjyske-profil: Ikke godt nok

Et forsvarskiks var stærkt medvirkende til, at AGF fik tre point mod Sønderjyske.

AGF fik forårets blot anden sejr, da Sønderjyske lørdag eftermiddag blev slået med 2-1.

Osama Akharraz bragte AGF foran kort inde i kampen, og Søren Larsen scorede sæsonens første mål i anden halvleg.

Det skete efter et sønderjysk forsvarskoks, hvor Rabiu Afolabi lagde bolden for fødderne af AGF-angriberen, som scorede sikkert.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at banen var rimelig knoldet i dag, og så skal vi selvfølgelig ikke spille så tæt, når de presser os. Men det er, hvad der sker," sagde Sønderjyske midtbanegeneral Henrik Hansen til TV 3 Sport 1 efter kampen.

Ikke godt nok

Han mente ikke, at Sønderjyske præsterede godt nok over hele kampen.

"Vi glemte i perioder, hvad vi er bedst til, og det blev udslagsgivende. Vi kom rigtig godt tilbage efter 2-0-målet og kunne også godt komme på 2-2."

Med sejren har AGF stort set aflyst nedrykningssnakken. Aarhusianerne overhaler både Sønderjyske og OB i tabellen og er nu placeret som nummer 7.