Rygproblemer holder Agger ude mod Armenien
Anfører Daniel Agger er ikke med i VM-kvalifikationskampen mod Armenien.
Fodboldlandsholdets anfører Daniel Agger skal gennem et behandlingsforløb og er ikke med i VM-kvalifikationskampen mod Armenien i juni.
Det meddeler Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse. Agger må også droppe testkampen mod Georgien i samme måned.
- Landsholdets anfører skal i den kommende periode gennemgå en proaktiv behandling med planlagte indsprøjtninger, som har til formål at styrke stabiliteten i hans ryg, som gennem årene har voldt spilleren problemer, hedder det fra DBU.
Misser de sidste sæsonkampe
Beslutningen af taget sammen med Liverpool FC's medicinske sektor. For det er ikke kun landsholdet, der må undvære Agger.
Liverpool må også undvære danskeren i sæsonens to sidste kampe i Premier League.
I den engelske klub vurderer lægerne, at behandlingsformen og genoptræningsprogrammet vil have langsigtede fordele for Daniel Aggers karriere på såvel klubhold som landshold.
Enighed med landstræner
- Det er rigtigt ærgerligt, at jeg må misse de kommende landskampe. Men det er til gengæld vigtigt for mig på længere sigt at tage imod en behandling, der måske kan forlænge min karriere, siger Daniel Agger til DBU's hjemmeside og fortsætter:
- Jeg har drøftet tidspunktet for behandlingen med Morten Olsen, og vi er enige om, at det er vigtigt for mig at komme i gang med genoptræningen igen i god tid inden den kommende sæson, og at vi er godt besat med mange kandidater til positionerne i midterforsvaret på landsholdet netop nu.
- Jeg satser meget på at være klar igen til efterårets VM-kvalifikationskampe og forhåbentligt være med til at spille os til slutrunden i Brasilien, siger Agger.
Landsholdet møder Georgien i en venskabslandskamp i Aalborg 5. juni. 11. juni er der VM-kvalifikationskamp mod Armenien.
Morten Olsen udtager truppen til de to kampe på et pressemøde 17. maj.