Fortsæt til indhold
Fodbold

Skyhøje lønninger i fodboldbranchen

I dag udkom listen over de mest tjenende fodboldspillere og trænere i verden.

Professionelle fodboldspillere bliver forgyldt i deres klubber. Ikke overraskende er det de angrebslystne spillere, der tager de højeste lønninger, hvor verdens bedste foboldspiller, argentineren Lionel Messi i Barcelona, topper listen med en årlig indtægt på 245 mio. kr.

Det er det franske fodboldmagasin France Football, der har udarbejdet en liste over de højeste lønninger for spillere og trænere, når man regner alle indtægter sammen. Blandt trænerne er det den karakteristiske portugiser fra Real Madrid, José Mourinho, der topper listen med en årlig indtægt på 110 mio. kr.

Præsidenten for det europæiske fodboldforbund UEFA, Michel Platini, har truet med at lave et loft over lønnniger, men indtil videre fortsætter lønfesten for fodboldspillere.

Angribere tjener mest

Den aldrende stjerne David Beckham, der har valgt at bruge sin fodboldkarrieres efterår i amerikanske L.A. Galaxy, synes heller ikke at have problemer med økonomien. Han kan smide 234 mio. kr. ind på bankbogen om året, mens Real Madrid-spilleren Cristiano Ronaldo "kun" tjener 217 mio. kr., selvom han har scoret 32 mål i 27 ligakampe for sin klub.

Det er først nede på en tiendeplads, at man finder en forsvarsspiller. Det er tyskeren Philip Lahm fra Bayern München, der kan smide 106 mio. kr. ind på bankbogen, mens hans klubkammerat Sebastian Schweinsteiger må tage til takke med 103 mio. kr. om året.

Den svenske angriber Zlatan Ibrahimovic er eneste nordiske islæt på listen. Han kan hæve 104 mio. kr. i sin italienske klub AC Milan.

Rusland er også med

På listen over de bedst betalte trænere kommer italieneren Carlo Ancelotti ind en andenplads. Den tidligere træner i AC Milan og Chelsea er nu hjernen i den storsatsende franske klub Paris Saint-Germain, som forgylder træneren med 100 mio. kr. årligt.

Barcelona holder også godt fast i deres stjernetræner Josep Guardiola, som dog må tage til takke med 70 mio. kr., mens hans kolleger i de engelske storklubber Arsenal og Manchester United, Arsene Wenger og Alex Gerguson, hiver henholdsvis 67 og 60 mio. kr. ind i løn.

Det er dog ikke kun i Europa, at trænerne får høje lønninger. I Rusland har den nyrige klub Anzhi Makhachkala ansat hollænderen Guus Hiddink til en årlig løn på 64 mio. kr., mens hans landsmand Dick Advocaat får 52 mio. kr. for at træne det russiske landshold.

Den komplette liste

Der er således stadig mange penge at hente, hvis man spekulerer i en karriere blandt de største fodboldklubber. Nedenfor ses listen over de bedst betalte fodboldspillere og trænere.

Forboldspillere, årlig løn:

1. Lionel Messi, Barcelona: 245 mio. kr.
2. David Beckham, L.A. Galaxy: 234 mio. kr.
3. Cristiano Ronaldo, Real Madrid: 217 mio. kr.
4. Samuel Eto’o, Anzhi Makhachkala: 173 mio. kr.
5. Wayne Rooney, Manchester United: 153 mio. kr.
6. Sergio Agüero, Manchester City: 140 mio. kr.
7. Yaya Touré, Manchester City: 131 mio. kr.
8. Fernando Torres, Chelsea F.C.: 124 mio. kr.
9. Kaká, Real Madrid: 115 mio. kr.
10. Philip Lahm, Bayern München: 106 mio. kr.
11. Zlatan Ibrahimovic, A.C. Milan: 104 mio. kr.
12. Sebastian Schweinsteiger, Bayern München: 103 mio. kr.
13. Neymar, Santos: 103 mio. kr.
14. Nicolas Anelka, Shanghai Shenhua: 97 mio. kr.
15. Frank Lampard, Chelsea F.C.: 96 mio. kr.

Fodboldtrænere, årlig løn:

1. José Mourinho, Real Madrid: 110 mio. kr.
2. Carlo Ancelotti, Paris Saint-Germain: 100 mio. kr.
3. Josep Guardiola, Barcelona: 70 mio. kr.
4. Arsene Wenger, Arsenal: 67 mio. kr.
5. Guus Hiddink, Anzhi Makhachkala: 64 mio. kr.
6. Fabio Capello, tidligere England: 63 mio. kr.
7. Alex Ferguson, Manchester United: 60 mio. kr.
8. Dick Advocaat, Rusland: 52 mio. kr.
9. José Antonio Camacho, Kina: 45 mio. kr.
10. Roberto Mancini, Manchester City: 44 mio. kr.