Sharapova er ude af Wimbledon
Verdens nummer et tabte til tyske Sabine Lisicki. Også Kim Clijsters er ude.
Verdensranglistens nummer et, Maria Sharapova fra Rusland, er overraskende ude af dette års Wimbledon-turnering allerede i fjerde runde.
Sharapova var oppe mod den 15.-seedede tysker Sabine Lisicki, der i en velspillet kamp blev for stor en opgave for verdens for tiden bedste damespiller.
6-4, 6-3 vandt Lisicki, og dermed var det slut på den 25-årige russers drøm om at genvinde den fine græsturnering, som hun vandt for første og hidtil eneste gang i 2004.
God form
Sharapova har ellers vist god form i de sene forårsmåneder, blandt andet da hun i starten af juni vandt French Open i Paris, hendes fjerde grand slam-sejr i en allerede lang karriere.
22-årige Lisickis foreløbig bedste resultat i en grand slam-turnering kom netop i Wimbledon, da hun sidste år nåede semifinalen, hvor hun tabte med præcis samme cifre - 6-4, 6-3 - til netop Maria Sharapova.
Sabine Lisicki møder i kvartfinalen landsmanden Angelique Kerber, der ekspederede den tidligere verdensetter Kim Clijsters ud af Wimbledon med en sejr på 6-1, 6-1. Det var sidste Wimbledon for Clijsters, der har annonceret, at hun er i gang med sin sidste sæson.
Suveræn sejr
Andenseedede Victoria Azarenka er også videre til kvartfinalerne efter en lige så suveræn sejr på 6-1 og 6-0 over endnu en tidligere verdensetter, Ana Ivanovic fra Serbien.
Programmet for kvartfinalerne er dermed komplet og ser ud som følger:
Sabine Lisicki (seedet 15)-Angelique Kerber (8), Agnieszka Radwanska (3)-Maria Kirilenko (17), Serena Williams (6)-Petra Kvitova 4), Tamira Paszek-Victoria Azarenka (2)