Wozniacki: Jeg spillede ikke mit bedste
Caroline Wozniacki spillede ikke op til sit bedste i nederlaget til Julia Görges ved WTA-turneringen i Dubai.
Caroline Wozniacki er slet ikke tilfreds med sin egen indsats i nederlaget til tyske Julia Görges ved WTA-turneringen i Dubai.
Den forsvarende mester blev fredag slået ud i semifinalen med cifrene 6-7, 5-7.
- Jeg spillede ikke mit bedste i dag, siger Caroline Wozniacki til turneringens hjemmeside.
- Jeg begik for mange uprovokerede fejl, og Julia udnyttede det, siger danskeren.
Manglede rytme
Julia Görges, som fører 3-2 over Wozniacki i indbyrdes opgør, frustrerede danskeren med mange bolde med høje opspring, som Wozniacki ikke kunne håndtere.
- Hun tillod mig ikke at finde ind i en rytme.
- Hver gang, jeg tænkte "okay, jeg er tilbage i kampen" og spillede et par gode partier, så begik jeg igen nogle uprovokerede fejl på meget vigtige tidspunkter, hvilket selvsagt er lidt skuffende, siger Caroline Wozniacki.
Danskeren har tabt de seneste tre indbyrdes kampe mod Julia Görges.
Tyskeren skal i finalen møde polske Agnieszka Radwanska. Hun besejrede serberen Jelena Jankovic i tre sæt i sin semifinale.