Annonce
Annonce
fredag 24. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten politik
Annonce
Politik 28.11.12 kl. 10:44
Karen Hækkerup Foto: Martin Bubandt

Minister: Skidt råd om juletræ

Bestyrelsesformand flytter efter trusler. Omstridt boligkvarter bør fejre julen, siger minister.

Opgiv nu det omstridte juletræ i Egedalsvænge.

Om ikke andet, så for julefredens skyld.

Sådan lyder rådet fra direktør for boligselskabet 3B, Bent Frederiksen, der frygter øget hærværk og ballade i kvarteret.

»Min anbefaling vil være, at vi skal overveje, om vi skal finde en anden måde at markere jul på. Der har været så meget presse på, at det kan blive en krigsskueplads,« siger Bent Frederiksen til Politiken i dag.

Rigtig skidt, faktisk

Men det råd skal bestyrelsen og beboerne i boligkvarteret i Kokkedal nord for København ikke tage til sig, lyder det fra social- og integrationsminister Karen Hækkerup.

»Det, synes jeg, er et ualmindeligt dårligt råd. Rigtig skidt, faktisk,« skriver ministeren på sin Facebook-profil.

Ifølge Politiken planlægger både de autonome grupperinger i Anti-Fascistisk Aktion og den højreorienterede organisation Stop Islamiseringen af Danmark demonstrationer i bebyggelsen.

Flytter til Jylland

Sagen om den umiddelbart banale juletræsfest i Egedalsvænge fik stor opmærksomhed, da et muslimsk flertal i bestyrelsen besluttede at bruge omkring 60.000 kr. på Eid-festen, men samtidig aflyste den traditionelle juletræsfesten, der normalt kostede omkring 7-10.000 kr.

Opmærksomheden om sagen har blandt andet ført til, at bestyrelsesformanden - der kæmpede forgæves for juletræsfesten - har fået smadret sine vinduer.

Ifølge Ekstra Bladet har hun nu besluttet at forlade Egedalsvænge, da hun føler sig utryg i området.

»Vi har opsagt lejligheden og fundet et nyt sted i Jylland og flytter så hurtigt som muligt,« siger Karin Leegaard Hansen til Ekstra Bladet.

Sagen om juletræsfesten er i dag genstand for et samråd på Christiansborg.

LÆS OGSÅ DF: Frygt må ikke stoppe juletræ i Kokkedal

LÆS OGSÅ Juletræs-strid får formand til at flygte

LÆS OGSÅ Boligchef vil undgå ballade: Drop juletræet

 

Det handler juletræs-balladen om

  • I begyndelsen af november besluttede et flertal i bestyrelsen i Egedalsvænge i Kokkedal at sige nej til julefest og opstilling af juletræ i foreningen.
  • En privat donor tilbød at betale juletræet og desuden give et tilskud til den næste muslimske Eid-fest. Det afviste flertallet i bestyrelsen med henvisning til, at beslutningen var af principiel karakter.

Tilmeld dig Politiks Nyhedsoverblik
Politik lige nu
Tophistorie

OL-guldvinder vil i EU-Parlamentet

Den tidligere badmintonstjerne Poul-Erik Høyer bliver kandidat for Venstre ved EU-parlamentsvalget i 2014. Læs artikel
forsiden lige nu

Mobilkunder køber katten i sækken

Hver anden mobiltelefon har dårlig antennekvalitet, men vi må ikke vide, hvilke telefoner der dur. Læs artikel
USA

Obama nævnte Danmark i stor forsvarstale

USA's præsident lagde torsdag grunden til en ny strategi mod terror. Læs artikel

Sidste kampskridt før brugerbetaling

Lægerne indsamler ydernumrene og gør klar til brugerbetaling. Læs artikel

Flere anholdelser efter soldaterdrab

Britisk politi har nu også anholdt en kvinde og mand i forbindelse med terrordrab i London. Læs artikel
USA

Sexskandale på USA's fineste militærakademi

Kvindelige elever blev videofilmet og beluret i badet i den seneste af mange sexkrænkelser. Læs artikel

OL-guldvinder vil i EU-Parlamentet

Den tidligere badmintonstjerne Poul-Erik Høyer bliver kandidat for Venstre ved EU-parlamentsvalget i 2014. Læs artikel
Annonce
Christine Cordsen
Indland Premium
Ordet er dit
Mobilkunder køber katten i sækken
Hver anden mobiltelefon har dårlig antennekvalitet, men vi må ikke vide, hvilke telefoner der dur.  Læs artikel
Blogs
JP TV
Annonce
Fotoredaktionen anbefaler
Søg i vejviseren
Annonce