Aaen afbrød Søvndals 1. maj-tale
SF's formand og Enhedslistens finansordfører duellerede på den internationale kampdag.
- Kan I ikke bare leve op til jeres egne mål?
Enhedslistens finansordfører Frank Aaens retoriske spørgsmål var rettet mod regeringen på arbejdernes internationale kampdag, hvor han talte til godt 75 ufaglærte tilhørere hos 3F Storkøbenhavn i Ballerup.
Foran de røde faner ved talerstolen indenfor erkendte Frank Aaen, at det er let for ham at kritisere "Helle (Thorning-Schmidt), Villy (Søvndal) og (Margrethe) Vestager".
Ikke ret kloge
- Jeg har før sagt: Politikere, de er ikke ret kloge, sagde Frank Aaen til forsamlingens taktfaste klapsalver.
- Politikere har brug for hjælpepædagoger. Det er jer. Er det ikke træls, at starte en 1. maj med at høre to fagforeningsformænd fra HK og FOA skændes med hinanden?, ville han vide.
Frank Aaen fik svar på tiltale fra forsamlingens næste 1. maj-taler, som var SF's formand, udenrigsminister Villy Søvndal.
Forlod hængekøjen
Han blev budt velkommen hos 3F Storkøbenhavn som en af arbejderklassens helte, fordi han forlod SF's hængekøje for at tage regeringsansvar.
- Vi kunne meget let have valgt den lette vej. Så havde I stadig haft Lars Løkke og Pia Kjærsgaard. Jeg forstår, at I har haft besøgt af Frank Aaen tidligere, siger Søvndal, men afbrydes af Frank Aaen.
- Jeg er her stadig, forsikrede Frank Aaen til forsamlingens klapsalver og latter.
Søvndal mente, at de to politikere sagtens ville kunne enes om at skaffe 16.000 job ved at kickstarte økonomien ved at skaffe job til byggeri og veje samt i energiaftalen, som vil give rigtig mange job til 3F'ere.
- Hvornår kommer de? råbte en tilhører.
Søvndal forsikrede, at jobbene er på vej til 3F'erne.