Annonce
Annonce
torsdag 23. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten debat
Dagens avisleder 04.05.11 kl. 03:01

Fjern 266b

Lars Hedegaard, formand for Trykkefrihedsselskabet, blev i går i Østre Landsret idømt en bøde på 5.000 kr. for sine efterhånden berømte og berygtede generaliserende udtalelser om muslimske fætres, fædres og onklers påståede seksuelle krænkelser af deres børn og øvrige familiemedlemmer.

I januar i år blev han ved Retten på Frederiksberg frifundet i samme sag, men der er grund til at hæfte sig ved, at der i virkeligheden ikke er ret stor forskel på de to afgørelser.

Både byret og landsret vurderer nemlig, at Hedegaards udtalelser i deres substans er retsstridige.

Den eneste - og afgørende - forskel er, at byretten accepterede Lars Hedegaards forklaring om, at udtalelserne ikke umiddelbart var fremsat med henblik på offentliggørelse i uredigeret form, mens landsretten mente, at han »burde have indset, at hans udtalelser ville blive offentligt udbredt til en videre kreds.«

Heri ligger forskellen, for det er ikke strafbart at fremsætte sådanne udtalelser under private former, uanset hvor krænkende de måtte være, hvis de blev fremsat offentligt.

Derfor gik Hedegaard også lidt vidt i sin tolkning, da han ved årets begyndelse udråbte sin frifindelse i byretten til »en sejr for ytringsfriheden.«

Byretsdommen var overhovedet ikke en sejr for ytringsfriheden.

Den var udelukkende en stadfæstelse af, at man trods alt har lov til at tale frit i sit eget hjem eller i andre lukkede forsamlinger.

Både byretsdommen og landsretsdommen er til gengæld et godt og vægtigt argument for, at tiden er inde til at få afskaffet straffelovens paragraf 266b, og at man ved samme lejlighed bør afskaffe blasfemiparagraffen, paragraf 140.

De to paragraffer repræsenterer en utålelig begrænsning af den offentlige debat.

Ikke at det skal være tilladt at sige hvad som helst om hvem som helst, eller at det skal være tilladt at fremsætte løgne, trusler eller opfordring til vold, men den slags uhyrligheder imødegås så glimrende af andre paragraffer.

Den såkaldte racismeparagraf er i årenes løb justeret flere gange, og hver gang har det medført yderligere begrænsning af den frie debat.

Hver gang er der tilføjet nye befolkningsgrupper, som man ikke må fornærme, men tilbage står det juridiske paradoks, at man rent logisk må slutte, at man så gerne må fornærme de grupper, der ikke er specifikt nævnt. For eksempel indfødte danske statsborgere. Det er noget rod.

Blasfemiparagraffen er og har altid været et misfoster i en samling af bestemmelser, som har til formål at beskytte individet mod ærekrænkelser, fornærmelser og trusler.

Straffeloven indeholder i forvejen talrige bestemmelser til at imødegå det, som oprindeligt i 1930'erne var formålet med det, der senere blev til racismeparagraffen, nemlig løgnagtige beskyldninger, opfordring til had og vold mod bestemte grupper og individer. Vold og trusler om vold er naturligvis forbudt og skal stadig være det, men det er ødelæggende for den offentlige debat, at grupper kan afspore den ved at rejse straffesag mod dem, der måtte være uenige.

Tåbelige argumenter skal imødegås med gode argumenter, ikke med paragraffer, bøder og fængselsstraf.

Dette gode synspunkt er i disse år under kraftigt pres både nationalt og internationalt, hvor især en muslimsk baseret krænkelsesfundamentalisme i FN-regi truer det frie ord.

Tilmeld dig overvågning af Net-leder
Dagens avisleder
Tophistorie

Så går skattejagten ind

Essensen er, at EU-regeringernes felttog mod påståede skattesnydere reelt dækker over manglende politisk vilje til at giver europæerne den ægte europæiske union, som de er blevet stillet i udsigt, og som de for længst burde have fået. Læs artikel
forsiden lige nu

Sidste kampskridt før brugerbetaling

Lægerne indsamler ydernumrene og gør klar til brugerbetaling. Læs artikel
USA

Obama nævnte Danmark i stor forsvarstale

USA's præsident lagde torsdag grunden til en ny strategi mod terror. Læs artikel

48.000 huse ejes af "spøgelser"

Stadig flere huse står tomme hen. I nogle kommuner står det rigtig skidt til. Læs artikel

Flere anholdelser efter soldaterdrab

Britisk politi har nu også anholdt en kvinde og mand i forbindelse med terrordrab i London. Læs artikel
USA

Boston-bombemand indblandet i mystisk mordsag

Ven af bombemand nåede at afsløre en hemmelighed, inden han blev dræbt af FBI-agenter. Læs artikel

USA

Gigantisk Lego Star Wars X-Wing på Times Square

Rumskib fra "Star Wars" bygget af 5,3 millioner Lego-klodser vækker opsigt på Manhattan. Læs artikel
Annonce
Int. debat og analyse
  • Sultestrejke sætter Obama under pres

    USA's præsident har mulighed for at lukke Guantanamo-fængslet, hvis han vil, og hvis alle disse muligheder slår fejl, kan han gå til domstolene.  Læs artikelPremium
  • USA og Rusland bør afvæbne Syrien

    USA’s og Europas modvilje mod at bevæbne de moderate oprørere i Syrien på et tidligere tidspunkt har haft fatale konsekvenser. Man burde have indset, at en langvarig krig gavner de ekstremistiske kræfter.  Læs artikelPremium
  • Magt og afmagt

    Kongressen kan ikke få finansloven på plads, og præsidenten kan ikke få opbakning til vigtig lovgivning.  Læs artikelPremium
  • Fortabt ungdom

    Mange af verdens unge er vokset op i krig. De er lette at rekruttere for væbnede grupper, men en systematisk uddannelsesindsats kan sætte en anden kurs for deres fremtid.  Læs artikelPremium
  • Friheden ofres i kampen mod terror

    I 1920 skete der en dynamiteksplosion på Wall Street. Næsten 40 personer blev dræbt og 400 såret. Det var i årtier det værste terrorangreb på amerikansk jord og fulgte efter en skærpet lovgivning, men indskrænkning af borgernes frihed stoppede ikke volden. Det skal man huske på.  Læs artikelPremium
Kommentarer
JP TV
Ordet er dit
Aflever kulturskat og få stor skattelettelse
England er langt længere fremme i skoene, når det handler om at værne om kulturarven.  Læs artikel
Blogs
Fotoredaktionen anbefaler
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce