Annonce
Annonce
lørdag 18. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten nyviden

Viden - i samarbejde med

Videnskab.dk
Viden 02.02.12 kl. 21:40
Screen dump fra video på Videnskab.dk.

Danskere med i stort rumprojekt

Satellitten LOFT sendes i 2022 ud i rummet med et danskbygget røntgenkamera om bord.

I foråret 2011 skulle Esa (European Space Agency) udvælge fire ’mellemklasse-missioner’ - missioner som er over nationale projekter, og som får delvis finansiel støtte af Esa - ud af 57 forslag. De fire rummissioner gik videre til finalen om at blive opsendt i år 2022.

En af de missioner, som blev udvalgt, var satellitten LOFT. En gruppe danske forskere er med til at udtænke og designe instrumenter til LOFT-satellitten, som skal studere sammensætningen af mystiske fænomener som sorte huller og neutronstjerner.

LÆS OGSÅ PÅ VIDENSKAB.DK: Dansk teleskop skal finde liv i rummet

Nu er konkurrencen spidset til, mens forskerne i hvert af de fire projekter kæmper for at blive færdige, så de kan præsentere et gennemtænkt design og budget i år 2013 – og overbevise Esa om, at nåleøjet lige passer til deres mission.

»Det er svært at vurdere vores chancer på nuværende tidspunkt – man kan spille i Champions League og have det bedste fodboldhold, men det er alligevel ikke altid nok til at vinde,« siger seniorforsker Søren Brandt fra DTU Space. Han har ansvaret for at udarbejde det højt avancerede røntgen-kamera, som er et af de to instrumenter, der skal være om bord på LOFT.

LÆS OGSÅ PÅ VIDENSKAB.DK: Det er svært at ’gøre det’ i rummet

Det, der gør LOFT-projektet til noget helt særligt, er blandt andet størrelsen på røntgendetektoren. Dens 15 kvadratmeter store areal er 20 gange større, end noget røntgenkamera man tidligere har sendt ud i rummet.

Størrelsen betyder, at LOFT vil kunne observere i langt større detalje og bringe mange flere data tilbage fra objekter, man retter den imod, end andre satellitter tidligere har kunnet.

»Vores primære mål med missionen vil være at kigge på neutronstjerner og sorte huller i detalje og finde ud af, hvordan de er skruet sammen. Vi vil finde ud af, nøjagtigt hvordan stoffet opfører sig i nærheden af neutronstjernen og det sorte hul for at få bekræftet, at den teori, vi har for tyngdekraften, er rigtig,« siger Søren Brandt.

LÆS OGSÅ PÅ VIDENSKAB.DK: Videnskabsfolk: Der er liv i rummet

LOFT-satellitten kan observere et meget lille stykke af himlen ad gangen meget detaljeret med den store detektor, som kaldes LAD (Large Area Detector). Men for at finde ud af, hvor man skal rette satellitten hen, er man nødt til også at have et bredere overblik. Og det er netop det, danskernes bidrag skal bruges til.

artiklen fortsættes...
1 - 2
null
Tilmeld dig overvågning af Ny viden
Annonce
Ny viden lige nu
Tophistorie

Malariamyg går efter mennesker

Forskning tyder på, at myg med malaria bliver tiltrukket af menneskers lugt. Læs artikel
forsiden lige nu

Bilsalget i Europa i lavt gear

Salget af nye biler er steget for første gang i 18 måneder - niveauet er dog stadig lavt. Læs artikel

Rusland afslører amerikansk CIA-chef

Afsløringen tyder på, at kræfter i den russiske regering ønsker at forværre den igangværende spion-skandale. Læs artikel

Morten Olsen: Brug tv-billeder

Landstræner Morten Olsen vil have minimeret fejlkendelserne og er tilhænger af tv-hjælp til dommerne. Læs artikel

Første prinse-konfirmand i 30 år

Prins Joachims ældste søn, Prins Nikolai, blev lørdag konfirmeret i Fredensborg Slotskirke. Læs artikel

Lone Scherfig klar til optagelser i England

"Italiensk for begyndere"-instruktøren arbejder også på en ny dansk film. Læs artikel

Nye nordkoreanske missilaffyringer

Endnu engang rettes den internationale opmærksomhed mod Nordkorea. Læs artikel
Annonce
Newton
JP TV
Fotoredaktionen anbefaler
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce