Den onde dommer og talentløsheden
X Factor havde det hele: En storsnakkende brandmand, en klodsmajor - og da også talent.
Så kunne vi kende ham igen.
Den onde dommer.
Thomas Blachman.
Den skaldede skarpretter.
Der i virkeligheden ikke siger ret meget mere end det både publikum i Vega og seerne derhjemme, også kunne have givet udtryk for.
Men han på sin egen søde måde...
Deltageren Nadia
Når nu for eksempel deltageren Nadia åbenlyst er så rystende nervøs, at hun ikke kan præstere noget fornuftigt på scenen - og slet.slet ikke Queens pompøse "We will rock you" - har den "onde" dommer fat i noget, når han siger:
"Det er alt for ambitiøst. Og det er i virkeligheden et rigtigt dårligt udgangspunkt i stedet for at hvile i noget, man kan. For du kan vel et eller andet?"
Nadia indskød: "Ja, jeg plejer også at kunne den her. Jeg var bare alt for nervøs".
"Du plejer ikke at kunne den her. Den nervøsitet fortæller dig i virkeligheden bare, hvorfor du er nervøs: Fordi du ikke kan. Så bliver man nervøs. Hvis du vidste, at du kunne, så blev du sgu' ikke nervøs. Så det er det lille signal fra naturens side, der siger: Hold dig væk fra det her. Jeg siger nej."
Bag scenen insisterede hun stadig på, at hun sagtens kunne, og meddelte ganske bramfrit:
"Blachman skal holde sin fucking kæft."
Der skal nu nok mere til, før han mister talens brug - indlysende talent, måske...
Sværm af unge piger
Og det var der faktisk jævnt hen meget af i fredag aftens X Factor-udsendelse - nummer to i den lange række, der i sidste ende munder ud i at nationen får sin femte X Factor-vinder til foråret.
I programmets redigerede virkelighed blev seerne præsenteret for en sværm af unge håbefulde piger på 15-16 år, der viste, at det ikke vil være evnen til at synge, der undervejs i forløbet vil skille de fleste af dem ud.
Og så var der Mulila på 25 år.
SE VIDEO: Mulila backstage
Hendes videre X Facor-skæbne kender ingen, men respekt for at dommertrioen sendte hende videre med den begrundelse, at hun - der endnu mangler noget sangteknik - havde et stærkt potentiale.
Forestillingens klovne
Enhver cirkusforestilling har sine klovne - og det har Cirkus X Factor i den grad også. Det er en væsentlig del af formatet.
For eksempel vintervej-eksperten Jan fra Randers, der brugte det meste af tiden på at fortælle om sit arbejde inden han sang en hyldest til sin saltspreder: "Mig & Min Spreder".....
Og der var deltageren Richardt, der havde langt mere klodsmajor- end X Factor og midt i det hele faldt ned ad scenen.
Et stunt, der var noget mere spektakuklært end hans sang.
Brandmanden Gokke
Og så var der den 87-årige pensionerede brandmand Georg - kaldet Gokke.
Han talte som et vandfald og blev på flere måder - og til nogen irritation - aftenens hovedperson. Men i modsætning til Kong Vinter og klodsmajoren, så havde han en nogle toner i livet at gøre godt med.
Men derfra og så til at sende ham videre....
Men videre det kom han altså.
Meget tid
Til klovne-segmentet hører bestemt også de deltagere, der stående foran dommerne måte erkende, at de enten havde glemt den musik, som deltagerne selv skal medbringe til audition-runden - eller også havde fået den forkerte med...
Det kan undre, at DR brugte så meget af programmet på vintervej-manden, Gokke og andre, der ikke har det fjerneste potentiale til at ende som vinder af X Factor.
Cutfather mente tilmed, at Randers-manden burde gå videre "for underholdningens skyld"....
Heltetræneren og færingen
Aftenens show blev indledt af den 22-årige heltetræner Patrick, hvis selvtillid og åbenlyse foragt for janteloven brændte ham langt ud gennem skærmen - og også ind i tre imponerede dommeres hjerter.
En af andet program helt indlysende talenter - ja, måske aftenens umiddelbart største - kommer ligesom Kristel i sidste uge fra Færøerne: Jord- og betonarbejderen Sveinur.
Efter præstationen foran Blachman, Rosendahl og Cutfather skulle man have lukket og slukket programmet for altid, hvis ikke han - der både kunne synge og havde de helt rigtige attituder - var blevet sendt videre i enstemmighed.
Manden må cykle
Det gjorde den 54-årige Dorrit ikke.
Hun betroede seerne, at hendes mand havde lovet at køre på cykel i et helt år, hvis hun kom med i X Factor.
Så fik familien da noget ud af det, for selvom hun forsikrede at hendes deltagelse med "Don't cry for me Argentina" ikke var en joke, så var det tæt på.
Der er mange måder, at sikre sig 2-3 minutters berømmelse på.
Den næste sangstjerne?
Om vinderen af X Factor 2012 allerede har været på skærmen, det vil tiden vise.
Da X Factor-værtinde Lise Rønne åbnede aftenens program skete det blandt andet med en bemærkning om, at i tusindvis er mødt op til X Factor med drømmen om at blive Danmarks næste sangstjerne.
Den drøm - om den er realistisk eller uden hold i virkeligheden - er det, der driver de fleste ind i skærsilden foran dommer-trioen.
Forbliver en drøm
men for langt de fleste forbliver det en drøm.
Hvad det også - har X Factor-historien vist - i udbredt grad forbliver for selv de deltagere, der kommer helt til tops i underholdnings-programmet.
Selv for den, der står alene tilbage på scenen i Parken udråbt som årets X Factor-vinder.
Men så kan man jo altid sælge bamser i Tivoli...
LÆS OGSÅ: Nu sælger X Factor-vinder tøjbamser href="http://kpn.dk/popmusik/article2653668.ece" target="_blank" />
Eller noget...
70 pct. sagde nej tak
Det første X Factor-program, der blev sendt den 1. januar samlede - da der var flest foran skærmen - 1,6 mio. seere. I gennemsnit blev det set af 1,4 mio. seere.
Men det var tilsyneladende ikke jp.dk's læsere. Hvis man skal fæstne lid til ugens uhøjtidelige læseraftemning.
Godt 6.500 deltog. 70 pct. svarede, at de ikke ville følge programmet, som de opfattede som ligegyldig tomgang. 21 pct. mente, at det var god underholdning mens 9 pct. ikke havde taget stilling.
ORDET ER DIT
Det andet X Factor-program er sendt - hvad er din umiddelbare kommentar?
For lidt talent? For meget Cirkus X Factor?
Blev du underholdt - skal du se X Factor i næste uge?
- Når du kommenterer, accepterer du Jyllands-Postens debatregler
- Har du spørgsmål? Find svaret her

1.200 år gammel by gemt under junglen

Sådan ser Danmarks vejr ud i aften
Hotelgigant rykker ind i København...igen
Nordens største hotelkoncern tror stadig på det danske marked. Læs artikel
Mor og barn befriet efter to års kidnapning
Slanger, kamphunde og videooptagelser holdt kvinde i skak i ny kidnapningssag fra Ohio. Læs artikel
Wozniacki taler om ketsjer-strid
Rasmussen: Jeg brugte Rabobank-maskine til at dope mig
Ledelsen i Rabobank købte en maskine til at måle blodet, så Michael Rasmussen ikke ville blive afsløret. Læs artikel






