Annonce
Annonce
tirsdag 21. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten kultur
Rytmisk musik 30.06.09 kl. 09:43
Rullemarie. Foto: Casper Dalhoff

"Bombe" ved Roskilde Festival var et lysshow

Al togtrafik til Roskilde Festival var søndag indstillet i flere timer på grund af en mistænkelig genstand. En nordmand har nu løst mysteriet om, hvad der var i pakken.

Togtrafikken blev indstillet og Rullemarie tilkaldt, efter at en mistænkelig pakke med rør og ledninger stikkende ud blev fundet på trinbrættet ved festivalen.

Området blev afspærret, og militærets sprængningseksperter bortsprængte den mystiske pakke, mens politiet efterlyste nogen, der kunne forklare, hvor pakken stammede fra.

Bagage stjålet

Mandag kom en 32-årig nordmand ind på politistationen i Roskilde for at melde sin bagage, deriblandt en kasse med et hjemmelavet lysshow, stjålet, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.

Manden var taget med bus fra Oslo til Roskilde, mens bagagen blev fragtet med en anden bus. Ved ankomsten til Roskilde havde en anden ukendt nordmand taget bagagen inclusive lysshowet.

Den 32-årige kunne med sikkerhed sige, at de sørgelige rester af den sprængte pakke stammede fra hans hjemmelavede lysshow, oplyser politiet.

null
Tilmeld dig Kultur nyhedsoverblik
Annonce
forsiden lige nu

Følsomme danskere taber på aktier

Vi lader os fortsat styre af følelser, når vi køber og sælger aktier, og det er dyrt. Læs artikel

Smartphonen bliver en arbejdscomputer

Smartphones og tablet-pc'er ved at overhale pc'en, når det gælder arbejdsopgaver. Læs artikel

Selvmord mod homolov i Notre Dame

Omstridt historiker tog sit eget liv efter at have fordømt lov om homo-ægteskaber. Læs artikel

USA

Overlevende fandt sin hund under tv-interview

Tornadokatastrofen i Moore har også budt på særprægede solstrålehistorier. Læs artikel

"Stemmeskandale" skyldes russisk mindreværd

Vreden over de manglende stemmer handler ikke nødvendigvis kun om grand prix, mener ekspert. Læs artikel

Arbejdsgivere: Trist dagpengeaftale

Pengene ryger det forkerte sted hen, lyder det fra Dansk Arbejdsgiverforening. Læs artikel
Annonce
Kultur Premium
Anmeldelser
På den anden side
JP TV
Annonce
Fotoredaktionen anbefaler
Søg i vejviseren
Annonce