X Factor-Sarah: Det er ikke vigtigt at vinde
<p>Sarah fra X Factor siger som den eneste deltager, at hun er ligeglad med, hvem der vinder.</p>
Den yngste X Factor-finalist, drengepigen Sarah, tager finalen meget afslappet i forhold til sine konkurrenter.
Hun mener ikke, at det afgørende er, hvem der vinder showet.
"Jeg mener helt oprigtigt, at jeg ikke ville blive ked af det, hvis Annelouise vinder, og jeg bliver nummer to eller tre," siger hun.
På det punkt adskiller Sarah sig fra de to andre deltagere, 32-årige Annelouise og 16-årige Babou, der begge er meget opsatte på at vinde showet.
"Det ville være tåbeligt ikke at gå efter toppen. Hvis man ikke går ind i det her med intentionen om at vinde, har man den forkerte indstilling," siger Babou.
Ikke ulempe at blive nummer to
Sarah mener, at det endda kan være en fordel at blive nummer to eller tre.
Især hvis man er meget opsat på selv at styre, hvor lang tid man vil bruge på en pladeindspilning, og hvordan musikken skal lyde.
Man er dog kun sikret en pladekontrakt, hvis man vinder talentshowet.
"Det giver selvfølgelig noget credit at vinde, men det er ikke afgørende for mig."
Sveder lidt ekstra
For Sarah er konkurrenceelementet blevet skubbet i baggrunden for det store show, der skal foregå i Parken fredag.
Her skal alle deltagerne synge både en duet med en kendt sanger, en valgfri solo og vindersangen, Min Øjesten, der er skrevet af Xander.
Hun tager finalen i Parken i stiv arm. Hun bliver ikke nervøs op til showet før få sekunder inden, hvor det hele til gengæld flyder sammen.
"Lige nu er jeg helt cool. Men lige inden jeg går på, begynder jeg at svede og kan pludselig ikke huske teksten," siger hun.
De hårde prøver har sat sine spor hos Sarah. Hun fik en fibersprængning i låret få dage før finalen, på grund af de hårde trin i hendes koreografi.
JP.dk er med til finalen i Parken i aften og skriver live fra showet.