Hele Stones-familien samles på scenen
Naomi Rapace, der brød igennem som Lisbeth Salander, stripper i den seneste Stones-video.
At både den 75-årige tidligere Stones-bassist Bill Wyman og den tidligere guitarist Mick Taylor ville få en finger eller ti med i spillet, når bandet på søndag indleder jubilæums-turneen, synes indlysende.
Rygterne har svirret længe, men først onsdag blev det bekræftet af bandets management: Wyman og Taylor er med på scenen i Londons 02 Arena den 25. og 29. november. Om de to er med i den amerikanske del af mini-turneen er ikke oplyst.
Wyman og Taylor var også også med, da Rolling Stones i oktober præsenterede dokumentaren "Crossfire Huricane", der også blev vist på DR2 tirsdag aften.
Forlod Stones
Bill Wyman, der var med til at danne Stones i begyndelsen af 1960'erne, forlod bandet i 1990 og siden har Stones ikke haft en fast bassist.
Mick Taylor kom med i Rolling Stones i 1969, da bandet afbrød samarbejdet med Brian Jones, der døde kort tid efter. Taylor var med Stones frem til 1974, da han blev erstattet med Ron Wood.
Aktuel med video
Aktuel er Rolling Stones også med videoen til deres seneste single "Doom And Gloom" og i denne medvirker blandt andre skuespilleren Naomi Rapace, der for alvor brød igennem i rollen som Lisbeth Salander i filmatiseringen af Stieg Larssons krimi-trilogi.
I Stones-videoen giver hun den som stripper.
Behersket salg
Iøvrigt har samme single ikke ligefrem væltet hitlisterne. I England har den foreløbig ligget omkring nummer 100 på de officielle salgslister i England. Og samme mønster er gældende i resten af verden.
Singlen er i øvrigt med på det tredobbelte greatest hits-album - "Grrr!" - som Stones netop har udsendt i anledning af jubilæet.

Det fløj med flag og komplimenter

Yahoo køber populært blogging-site
Minister er klar med ny sundhedsplan
Sundhedsministeren vil øge hospitalers fokus på kvalitet og sammenhæng i behandlingen. Læs artikel
Lindegaard sender penge til OB
Med sin kamp nummer 25 for Manchester United har dansk keeper sørget for penge til to klubber. Læs artikel
Det fløj med flag og komplimenter
Seks rengøringsfolk er eftersøgt i Maddie-sagen
Scotland Yard mistænker nu 12 personer i sagen om Madeleine McCanns forsvinden. Læs artikel






