Fortsæt til indhold
Musik

Det fedtede hår ryger af

En uge på festival er ikke nødvendigvis ens betydende med manglende hygiejne.

Væk er de sorte negle, det fedtede år og stanken af sved blandet med urin.

I stedet er kroppen ren og nyvasket på dette års Roskilde Festival. Det er den i hvert fald for dem, der vil.

En uge i telt behøver nemlig ikke at betyde, at den personlige hygiejne skal droppes.

De klassiske billeder af beskidte og udkørte festival-gæster er lidt sværere at finde i år, hvor det også har været muligt at komme til tømmermænds-yoga og sidde i store badekar.

Udover de sædvanlige fællesbade findes den såkaldte ”H&M Reboot Camp”, hvor det godt nok er 1.345 kr. dyrere at bo, men hvor forholdene er markant anderledes end i mudderet på det almindelige campingområde.

Ulækkert

Bl.a. bliver teltet sat op, og så er der gratis, varme bade.

I områdets frisørsalon kan man endda blive klippet.

En af dem, der er på festival og som mener at have fået for langt hår, er 24-årige Dennis Holmberg.

I løbet af de seneste otte dage har han været under bruseren seks gange. Lige nu sidder han og får studset håret rundt om ørerne, inden han igen skal ud blandt de knap så rene gæster.

”Det er ikke, fordi jeg er forfængelig, men det er sgu meget lækkert, nu når forholdene er til det. Det er også for ulækkert at gå en uge uden at være i bad,” siger han.

For selvom man er taget til en otte dage lang fest, kan man sagtens holde badevanerne i hævd.

I bad hver dag

Og når gæsterne har været inde at skylle støvet af, kan de smøre sig ind i den bodylotion, som man skal donere penge til aids-projekter for at få fingrene i.

Og det er uden de ellers så sædvanlige og lange køer, der snildt kan udvikle sig foran de almindelige bade på campingområdet.

19-årige Frida Sia Keller har været i bad hver dag, siden musikken begyndte.

Og det har alle gange været i de mere fine af slagsen.

”Jeg kan ikke overskue fællesbadene, og det er altså for klamt ikke at gå i bad en hel uge. Og så er det også lettere at komme op om morgenen, når man ved, man skal i bad,” fortæller hun.

Og så er det uden de sorte negle, det fedtede år og den karakteristiske stank.