Fortsæt til indhold
Litteratur

Endnu en bog om Breivik-sagen: Nu er det forsvarerens tur

Hvordan kan man forsvare Anders Behring Breivik? Svaret kommer måske i ny bog.

Adskillige titler om enten massemorderen og terroristen Anders Behring Breivik eller begivenhederne den 22. juli 2011 har allerede set dagens lys, selv om terrorhandlingerne blot er halvandet år gamle.

Og nu har endnu en person meldt sig som 22/7-forfatter.

Advokaten Geir Lippestad, som stod i spidsen for den firemandsgruppe, der udgjorde Breiviks forsvar, udgiver i april bogen "Det vi kan stå for".

Det skriver NRK.

Havde bedt om Lippestad

I bogen beskriver Lippestad, hvordan det føltes at acceptere jobbet som Breiviks forsvarer.

Morgenen efter at Anders Behring Breivik havde detoneret en bombe i Oslos regeringskvarter, hvor 8 blev dræbt, og efterfølgende skød og dræbte 69 børn, unge og voksne på Utøya, blev han ringet op og spurgt, om han ville påtage sig opgaven.

Breivik havde specifikt bedt om at få Lippestad, der normalt arbejdede med arbejdsret.

Ville sige nej

Hans første indskydelse var at sige nej, men han valgte alligevel at sige ja til jobbet, der fik advokatkollegaerne til at rynke på næsen og andre til at hade ham.

"Dette er en rejse både i det som, er sket inden i mig de sidste år, og det, som er sket omkring mig. Jeg troede, at det skulle blive en dagbog, som jeg skulle have for mig selv, men det blev en bog," siger Geir Lippestad til NRK.

Han understreger, at Breivik som person spiller en meget lille rolle i bogen.

"Det er mine reflektioner omkring 22. juli-sagen, men mere i retning af tolerance, værdier, reaktionsmønstre, mangfoldighed og menneskeværd end nogen afsløringer om Breivik, for det kan jeg ikke komme med som forsvarer," lyder det.

Nogen pillede ved bremserne

Forsvareren fortalte allerede i september sidste år i et dokumentarprogram på NRK, at han modtog hundredvis af trusler under forløbet.

I ét tilfælde blev truslen konkret.

På vejen ned ad en bakke opdagede Lippestad, at nogen havde pillet ved bremserne på hans cykel.

Den 24. august 2012 blev Anders Behring Breivik idømt en forvaringsdom på 21 år for drab på 77 mennesker samt adskillige drabsforsøg.