Annonce
Annonce
fredag 24. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten kultur
Historie 23.11.12 kl. 17:38

Due i skorsten gemte mystisk kode

Britiske eksperter beder om hjælp til at dechifrere besked fra Anden Verdenskrig.

En britisk mand fra Surrey gjorde for få uger siden en speciel opdagelse i sin skorsten i forbindelse med renovationen af sit hus.

I skorstenen lå en død due med en lille rød beholder fastgjort om benet, og deri fandt manden en lille seddel med flere rækker af bogstaver.

Den øverste af de syv vandrette linjer ser således ud: AOAKN HVPKD FNFJU YIDDC - dog er nogle af bogstaverne svære at læse, og det er måske en af grundene til, at ingen endnu har knækket koden.

Brevdue

Foto: Bundesarchiv

Ifølge BBC stammer sedlen fra Anden Verdenskrig, hvor duer blev brugt til at sende kodede beskeder.

Under krigen sendte Storbritannien ca. 250.000 brevduer med sedler, men en lang række andre lande benyttede også de flyvende sendebude.

I Storbritannien havde man under det tidligere Air Ministry en due-afdeling og i USA havde man Army Pigeon Service.

Faktisk var duerne så værdifulde, at de bedste blev dekoreret med medaljer. Den højeste dekoration et dyr kunne få var Dickin Medaljen.

Beder om hjælp

SOS
  • Duer blev blandt andet brugt om bord på u-både. Hvis en u-båd var ved at synke, blev duen lukket ud med en seddel om benet med u-bådens koordinater. På den måde kunne man redde mandskabet.
  • Duer blev også udstyret med kameraer og fløj over forskellige områder.
  • Under Den fransk-preussiske krig i 1871 blev duer transporteret i luftballoner med beskeder om bag fjendens linje.

Beskeden fra brevduen i skorstenen er blevet overdraget til det britiske efterretningsvæsen GCHQ, der dog endnu ikke har knækket koden.

En historiker fra GCHQ siger:

"Vi havde ikke forventet, at vi kunne læse beskeden, for den slags koder, som er konstrueret til at blive brugt under krigen, er designet, så kun afsender og læser kan forstå dem."

GCHQ håber nu, at offentligheden kan hjælpe:

"Der er stadig mange i live, som arbejdede med kommunikation under krigen og som måske ved noget om det her."

Hermed er opfordringen givet videre.

LÆS OGSÅ Missilduer, betonflygler og atombiler

 

Tilmeld dig Kultur nyhedsoverblik
Annonce
forsiden lige nu

Mobilkunder køber katten i sækken

Hver anden mobiltelefon har dårlig antennekvalitet, men vi må ikke vide, hvilke telefoner der dur. Læs artikel
USA

Obama nævnte Danmark i stor forsvarstale

USA's præsident lagde torsdag grunden til en ny strategi mod terror. Læs artikel

Sidste kampskridt før brugerbetaling

Lægerne indsamler ydernumrene og gør klar til brugerbetaling. Læs artikel

Flere anholdelser efter soldaterdrab

Britisk politi har nu også anholdt en kvinde og mand i forbindelse med terrordrab i London. Læs artikel
USA

Sexskandale på USA's fineste militærakademi

Kvindelige elever blev videofilmet og beluret i badet i den seneste af mange sexkrænkelser. Læs artikel

OL-guldvinder vil i EU-Parlamentet

Den tidligere badmintonstjerne Poul-Erik Høyer bliver kandidat for Venstre ved EU-parlamentsvalget i 2014. Læs artikel
Annonce
Kultur Premium
Anmeldelser
På den anden side
JP TV
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce