Annonce
Annonce
onsdag 22. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten kultur
Film & tv 16.12.10 kl. 07:50

Klovn - the Movie

Af NANNA FRANK RASMUSSEN

Frank Hvam og Casper Christensen tæppebomber publikum med pinligheder - god mening med galskaben.

Klovn - the movie

Danmark, 2010

Instruktion: Mikkel Nørgaard

1 time 34 min.

Premiere i dag i biografer landet over

Kan man lide tv-serien ”Klovn”, kan man også lide filmen, der ret beset er et tv-afsnit trukket ud i spillefilmslængde.

Der er ingen synlig kunstnerisk grund til at lave det berømte og berygtede tv-koncept om til film, så man må formode, at det er pengekoen, der har trængt til at blive malket.

Det kan til gengæld være ligegyldigt for publikum, hvis blot man altså vil og kan (!) lade sig underholde af Frank Hvam og Casper Kristensens tabu-pillende, overskridende pinlighedskomik.

TV: Se klip fra filmen

Tour de Fis

De to drengerøve, Casper mere end Frank, skal på sommerferie sammen, og for at slippe for, at damerne, Iben og Mia, tager med, har Casper arrangeret en kanotur på Gudenåen. En ”Tour de Fis”, som han kalder det.

For nu skal der knaldes kåde teenagepiger, men også gerne alt andet, der rører sig i og omkring vandkanten.

Rasende gymnasieelever

En af filmens mange sjove scener er den, hvor Casper i bar røv og dolk en tidlig morgen desperat kommer padlende i en kano hjem til deres teltlejr og råber på Frank, at de må flygte. Casper har en hær af rasende gymnasieelever efter sig.

Han har nemlig lagt sig nøgen ind i et telt til en ung pige, tilsyneladende uden hendes accept eller for den sags skyld hendes viden.

De to komikere træder hele tiden et lille skridt over grænsen for, hvad man egentlig kan gøre grin med - i dette tilfælde faktisk et forsøg på voldtægt. Igennem hele filmen er der desuden en latent pædofili-tematik.

Selvudlevering

Men det altafgørende forsødende element er den selvudlevering, som de to hovedpersoner insisterer på, og derfor er det humor under ansvar. Her undskylder man sig ikke med, at det hele bare er for sjov.

Der er en grænsesøgende mening med galskaben og satiren. Det er noget, man på netop denne avis må applaudere.

Casper og Frank er et par vatpikke, narcissistiske smørtenorer og sølle havenisser, der på hver sin måde forsøger at komme overens med, at de for længst burde være blevet voksne.

Især Frank forsøger at bevise en maskulin modenhed over for Mia, der har svært ved at se, at han har faderpotentiale.

Rørende scene

Men det har han, kan vi se i en rørende scene, hvor han lærer sin nevø Bo (en udholdende og sød Marcuz Jess Petersen) at svømme.

Værre står det til med Casper, der lader sig styre af en savlende liderlighed og sin megalomaniske selvforståelse. Det er denne afsøgning af de moderne manderoller, hvis feminine pendant er ”Bridget Jones” eller ”Nynnes Dagbog”, der har vakt genklang hos så mange danskere og gjort tv-serien så populær.

Parodi på sig selv

Det er den ætsende selvironi hos hovedpersonerne, men ikke mindst det utal af kendisser, der medvirker i biroller som sig selv, der hæver franchisen til stor komik.

Se for eksempel i filmen Jørgen Leth, der nok kan opleves som selvretfærdig, tale om mandens sæd på kvindens hud i en skøn parodi på sig selv (her får ordet perlekæde i øvrigt pludselig en helt ny betydning).

I den mere outrerede ende er der Bent Fabricius-Bjerre som ejer af bordellet Allye Cat. Alt sammen er det tåkrummende pinligt og overdrevet selvsmagende, og dermed giver de to klovne Casper og Frank både berømthedskultur og jantelov et ordentligt slag i bolledejen.

Det gør ondt på den rare måde.

TV: Se klip fra filmen

Velkommen til debatten
  • Når du kommenterer, accepterer du Jyllands-Postens debatregler
  • Har du spørgsmål? Find svaret her
Tilmeld dig Kultur nyhedsoverblik
Annonce
forsiden lige nu

"Politikerne gambler med de syge"

Patient-vrede over straf til læger, der sender mange patienter på sygehuset. Læs artikel

Regeringens reformer kan bremse væksten

Borgerne kan blive så utrygge, at de ikke tør bruge deres penge. Læs artikel

Avis: Regeringen dropper aktivitetstimer

Forsker og erhvervsliv er ærgerlige over indrømmelsen til de borgerlige. Læs artikel

USA

Dansk tornado-jæger i "orkanens øje"

Modsat alle andre så flygter Thomas Nielsen ikke fra en tornado. Han jager den. Læs artikel
USA

Cleveland-bortfører opfører sig mystisk

Manden, der anklages for at have kidnappet tre kvinder, tjekkes hvert 10. minut. Læs artikel

"Stemmeskandale" skyldes russisk mindreværd

Vreden over de manglende stemmer handler ikke nødvendigvis kun om grand prix, mener ekspert. Læs artikel
Annonce
Kultur Premium
Anmeldelser
På den anden side
JP TV
Annonce
Fotoredaktionen anbefaler
Søg i vejviseren
Annonce