Fortsæt til indhold
Streaming, film og tv

Film og bøger om Palin sælger ikke

Amerikanerne gider heller ikke se årets anden film om den kontroversielle politiker.

Ritzau

Den første film om Sarah Palin, som udkom tidligere i år, havde mere end svært ved at trække folk i biografen. Og det ser bestemt ikke bedre ud for film nummer to.

Faktisk ser det langt værre ud.

Den nye og ganske Palin-kritiske film "Sarah Palin: You Betcha!", instrueret af Nick Broomfield, tjente kun omkring 7000 dollar (små 40.000 kroner), da den i weekenden havde premiere seks steder i USA.

Det skriver hjemmesiden thewrap.com.

Færre end 40 personer

Det svarer til omkring godt 2200 kroner per dag per biograf, hvilket betyder, at filmen blev set af færre end 40 personer hvert sted.

I juli havde den mere Palin-venlige film "Undefeated" premiere 10 steder i landet, og filmen indspillede for omkring 390.000 kroner, hvilket også blev regnet for en meget skidt debut.

Men det er ikke kun på det store lærred, at Palin har svært ved at sælge billetter.

Bog sælger dårligt

For tiden kan amerikanske læsere således finde to nye bøger på boghylden, som også har fokus på den kontroversielle politiker.

Og også her går salget dårligt.

Den ene er forfattet af journalisten Joe McGinnis, mens den anden er skrevet af Palins datter Bristols tidligere kæreste Levi Johnston.

Begge bøger har til trods for enorm omtale og flere skandaløse afsløringer svært ved at sælge.