Frankrigs førstedame svigter Cannes
Medier i og uden for filmfestivalen stiller det samme spørgsmål: Er Carla Bruni gravid?
Den franske førstedame, Carla Bruni-Sarkozy, sagde tirsdag, at hun beklageligvis ikke viser sit kønne ansigt ved årets filmfestival i Cannes.
Det skyldes ifølge AP "personlige og professionelle" årsager, men hvad det betyder, bliver ikke uddybet.
Præsidentfruen har ellers god grund til at dukke op i det sydfranske, hvor hun spiller med i Woody Allens film, "Midnight in Paris", der i går åbnede filmfestivalen.
Er hun gravid?
Det har fået medierne til i kor at stille det samme spørgsmål:
Er Carla Bruni gravid?
Den 43-årige tidligere supermodel og sangerinde har indtil videre nægtet at svare på spørgsmål om en eventuel kommende Bruni-Sarkozy, men det dæmper absolut ingen dæmper på spekulationerne i de franske sladderblade.
Lufter en hemmelighed
"Det er et privat spørgsmål," var førstedamens eneste svar, da hun blev konfronteret med spørgsmålet i et interview i tysk RTL radio.
"Jeg er nødt til at beskytte mit privatliv, mit familieliv så meget som muligt."
I et interview fra sidste uge i en fransk avis hentydede Carla Bruni-Sarkozy ifølge The Independent, at hun har en hemmelighed, hun endnu ikke kan afsløre.
Dermed fortsætter spekulationerne ufortrødent.