Fortsæt til indhold
Streaming, film og tv

Ny tv-serie om Kennedy-klanen

Historien om Kennedy-klanen er uudtømmelig. En ny ambitiøs tv-serie om den magtfulde familie er på vej.

Få familier er blevet skildret så intenst i bøger og på film som Kennedy-familien, men den sidste sten er ikke vendt.

History Channel har netop løftet sløret for, at man er i gang med forberedelser til en ny serie om den irske indvandrer Joseph Kennedy og hans efterkommere.

Ambitiøst overhoved

Der er tale om en mini-serie af otte timers varighed, og den fortælles på samme måde som f.eks. Frances Ford Coppolas "The Godfather". Centreret omkring et ekstremt manipulerende og egocentreret familieoverhoved, der søgte alle sine ambitioner indfriet gennem sine sønner.

Cuba-krisen

Udover at bevæge sig rundt på det personlige plan vil serien også skildre invasionen i Svinebugten på Cuba, Cuba-krisen og familiens kamp for at sikre borgerrettigheder for den sorte del af USAs befolkning.

History Channel har endnu ikke oplyst noget om rollebesætning eller instruktør, men serien vil blive vist i 2011.