Kokainmisbrug i Den Kongelige Ballet
Gennem to år har balletdansere advaret teaterledelsen om et stigende kokainmisbrug, der også omfatter balletmester Nicolaj Hübbe. Det viser en fortrolig rapport, som Morgenavisen Jyllands-Posten er i besiddelse af.
Et stigende kokainmisbrug blandt en del af Den Kongelige Ballets dansere, heriblandt også balletchef Nikolaj Hübbe, har skabt et elendigt arbejdsmiljø og en uholdbar ledelsessituation.
Det er en af konklusionerne i en fortrolig rapport om forholdet mellem ledelse og dansere, som Den Kongelige Ballet selv har bestilt med støtte fra Statens Center for Kompetenceudvikling.
Af rapporten fremgår det også, at det ikke kun er dansere, der har henvendt sig til rapportens forfatter om kokainproblemerne.
»Det er vigtigt her at pointere, at også folk, som ikke er ansat på balletten, men som på forskellig vis har tilknytning til balletten, også pga. stigende bekymring har henvendt sig for at tale om de eskalerende misbrugsproblemer,« står der i rapporten, som er baseret på interview med 55 ud af korpsets 92 dansere.
Kritik af ledelsen
Samtidig udtrykker rapporten kritik af en ledelse, der ikke har reageret på dansernes henvendelser.
»Danserne rapporterer, at de adskillige gange har forsøgt at gå til ledelsen med forskellige problemstillinger, herunder kokainmisbruget og rygterne herom samt balletmesterens temperamentsfulde adfærd (…) Danserne føler sig dog afvist og vurderer, at der ikke er nogen i ledelsen, der viser handlekraft,« står der i rapporten.
Den er lavet af konsulent og ph.d. ved CBS i ledelse, politik og filosofi Helle Hedegaard Hein. Hun vil i henhold til sin kontrakt med Det Kongelige Teater ikke udtale sig om indholdet.
Afvises af ledelsen
Jyllands-Posten har talt med en række medarbejdere på Den Kongelige Ballet, og flere af dem bekræfter rapportens indhold. Men Det Kongelige Teaters øverste chef, Erik Jacobsen, afviser den.
»Det er korrekt, at vi har haft en ekstern konsulent ansat i Den Kongelige Ballet. Vedkommende - der ikke længere er tilknyttet teatret - har skrevet en intern rapport med en række påstande om stofmisbrug og samarbejdsproblemer. Disse er ikke underbyggede og kan ikke verificeres,« skriver Erik Jacobsen i en mail til Jyllands-Posten.
Jyllands-Posten har forgæves forsøgt at kontakte Nikolaj Hübbe, men balletchefen har pr. sms meddelt, at han ikke ønsker at kommentere sagen.
Af rapporten fremgår det, at flere end 20 dansere overvejer at søge væk fra Den Kongelige Ballet, og flertallet af dansere vil ikke anbefale udenlandske kolleger at søge arbejde ved Den Kongelige Ballet under de nuværende arbejdsforhold.
Hvad bør konsekvenserne af rapporten være. Ordet er Dit?
- Når du kommenterer, accepterer du Jyllands-Postens debatregler
- Har du spørgsmål? Find svaret her

Det fløj med flag og komplimenter

Elever: "9.z mod Kina" var kun den halve sandhed
"Risikoen for ekstrem varme falder"
Ny viden om havenes CO2-optag vækker optimisme hos internationale klimaforskere. Læs artikel
Uønsket paryk-spion har forladt Rusland
Amerikaneren hvervede angiveligt russiske agenter. Læs artikel
Tornadoer flår sig gennem tre delstater
Kessler: Det kan være overstået på to minutter
Den danske bokser og hans modstander kommer til at tage mange chancer. Læs artikel






