Annonce
JP.DK Torsdag 24. maj 2012 NYHEDSBREVE RSS TIP OS
USA 03.06.10 kl. 18:03
Khalid Sheikh Mohammed anses som hovedarkitekten bag terrorangrebet den 11. september. Foto: AP

Bush erkender tortur

Den tidligere amerikanske præsident ”ville gøre det igen”.

Terroristen Khalid Sheikh Mohammed blev udsat for vandtortur hele 183 gange.

Og nu siger den tidligere amerikanske præsident, George W. Bush, at det var den rigtige beslutning.

»Jeg ville gøre det igen for at redde liv,« sagde Bush under en tale i Grand Rapids i delstaten Michigan torsdag.

Det er første gang, at den nu 63-årige ekspræsident direkte tager ansvaret for torturen, der i dag er blevet gjort totalt forbudt af præsident Barack Obama.

Under Bush-regeringen klagede Danmark flere gange til USA over netop brugen af vandtortur.

Var superterrorist

Under det såkaldte waterboarding bliver fangen udsat lagt ned med en klud over ansigtet. Herefter hældes der vand på kluden, der giver personen en fornemmelse af at blive kvalt ved drukning.

Langt de fleste tortureksperter betragter afhøringsformen som voldsom tortur.

Khalid Sheikh Mohammed var bagmanden bag terrorangrebet på New York og Washington DC den 11. september 2001, og indholdet på hans privatcomputer afslørede, at Mohammed ligeledes planlagde en lang række nye terrorangreb på USA.

Retssag venter

Retssagen mod Mohammed er endnu ikke begyndt – blandt andet fordi amerikanske retseksperter har betvivlet om Mohammed kan dømmes, når beviser mod ham stammer fra afhøringer, hvor han er blevet tortureret.

Obama-regeringen ville gerne bringe Mohammed foran en civil dommer i New York, men det modsætter blandt andet den lokale borgmester sig.

Den tidligere vicepræsident Dick Cheney har flere gange forsvaret brugen af torturmetoden i "særlige situationer". Også den republikanske præsidents toprådgiver Karl Rove har sagt, at han er "stolt" af regeringens brug af waterboarding.

null
Tilmeld dig overvågning af International
forsiden lige nu

Europa forbereder sig på græsk exit

Embedsmænd har intensiveret klargøringen af beredskabet i tilfælde af et græsk farvel. Læs artikel

Mærsk lever videre i Kraks Blå Bog

Den afdøde reder er med i Kraks Blå Bog for 2012, selvom den kun omtaler nulevende personer. Læs artikel

Merkel og Hollande i første infight

For første gang i gældskrises historie er der større uenighed mellem Tyskland og Frankrig. Læs artikel

Facebook mister venner

Facebooks børsdebut var planlagt som en triumfmarch, men har udviklet sig til pinlig vaklen. Læs artikel

Nyd sommervejret - så længe det varer

Efter Pinsen køler det lidt ned og regner. Juli-august gider du ikke høre om. Læs artikel

Superliga forlænger med sportsgigant

Verdens største sportsagentur skal fortsat styre Superligaens internationale tv-rettigheder. Læs artikel
Annonce
Blogs
Annonce
Annonce
-