Prøv vores tablet-udgave

Vi kan se, at du er på en tablet. Kunne du tænke dig at læse Jyllands-Posten på vores tablet-app?

Annonce
Annonce
USA 29.11.12 kl. 08:20
New York City og Manhattan i baggrunden oplevede en helt usædvanlig dag uden meldinger om knivstikkerier, skyderier, drab eller andre former for vold. Foto: AP/Martin Holtkamp

Historisk fredelig dag vækker opsigt

For første gang i mands minde har en af verdens største byer oplevet en dag uden voldskriminalitet.

Los Angeles

I 1990 blev der i New York City begået 2.245 mord foruden et hav af andre grove voldsforbrydelser.

Volden var så omfattende, at The Big Apple indtog førstepladsen som USA’s mest kriminelle by.

Siden er volden faldet betragteligt, og mandag i denne uge kunne storbyen noteres for en helt usædvanlig fortjeneste.

Ingen fredeligere dag i mands minde

I løbet af døgnets 24 timer blev der ikke indleveret eller registreret en eneste anmeldelse om knivstikkerier, skyderier, drab eller andre former for voldelig kriminalitet.

Det oplyser New York Police Department (NYPD) ifølge nyhedsbureauet

SE OGSÅ FOTO: Reuters

.

I en by med otte millioner mennesker er dette helt usædvanligt
Tom Repetto, forfatter til bogen "American Police, 1949-2012"

Selvom antallet af drab i millionbyen er på det laveste niveau siden 1960, går der stort set ikke en dag uden flere nye sager om grov voldskriminalitet, lyder meldingen fra politiets talsmand, Paul Browne, som ikke har oplevet en så fredelig dag ”i mands minde”.

"Helt usædvanligt"

Eksperterne er tilsyneladende ligeså forundrede:

”I en by med otte millioner mennesker er dette helt usædvanligt,” siger kriminalitetsforsker Tom Repetto, som er forfatter til bogen ”American Police, 1949-2012,” til Reuters.

Ifølge NYPD er der i indeværende år registreret 366 mord mod 472 på same tid sidste år.

Fængsler til salg

Til sammenligning plages en by som Chicago med 2,7 mio. indbyggere af omfattende bandekriminalitet og har allerede registreret 462 drab i 2012.

I Philadelphia 1,5 mio. indbyggere er der begået 301 mord i år – det samme som sidste år.

Fængsler er ligefrem blevet en handelsvare i New York, hvor guvernør Andrew Cuomo har planer om at lukke yderligere syv ud af statens 67 tilbageværende fængsler.

Hård kurs

Det var blandt andet den høje kriminalitet, der fik indbyggerne til at vælge den tidligere statsanklager Rudolph Giuliani til borgmester i 1994.

Ifølge Tom Repetto kan New Yorks succes netop tilskrives Giuliani offensive strategi og politiets kontroversielle politik med at stoppe og kropsvisitere mistænksomme typer i bybilledet.

Giuliani gjorde kampen mod kriminalitet til en hovedprioritet og indførte straks en benhård kurs over for såvel hårdkogte forbrydere som småkriminelle.

Succesrig strategi

Samtidig blev der skruet op for straffene for vold og narkoforbrydelser.

Indsatsen har medført, at voldskriminaliteten er faldet med 75 procent, og at antallet af mord nu ligger nu under 500 om året.

Helt rosenrødt er billedet dog ikke af byen, der aldrig sover. Det fremgår blandt andet af tallene, at antallet af mobiltelefontyverier steget med over 9 pct. det seneste år.

LÆS OGSÅ Køb et fængsel i New York

 

Annonce
Tilmeld dig overvågning af International
Annonce
International lige nu
Tophistorie

Mor og barn befriet efter to års kidnapning

Slanger, kamphunde og videooptagelser holdt kvinde i skak i ny kidnapningssag fra Ohio. Læs artikel
forsiden lige nu

Regeringen forsøger at købe lægerne

Mens mange danskere oplever reallønsnedgang, får lægerne millioner af kroner i garanti. Læs artikel
USA

Mor og barn befriet efter to års kidnapning

Slanger, kamphunde og videooptagelser holdt kvinde i skak i ny kidnapningssag fra Ohio. Læs artikel

Danske Bank i offensiv for 700 mio. kr.

Stort it-sats skal bringe Danske Bank tilbage på sporet igen. Læs artikel

DMI: Kraftig regn rammer Danmark

Nyd solen, mens du kan, for i dag kommer der regn. Se, hvor uvejret rammer.

Derfor er feminisme ikke et fyord i Sverige

Mandeskat og afskaffelse af køn i børnehaver. Hvorfor er svenskerne så feministiske? Læs artikel

Borgerlige raser over EU og børnecheck

De Konservative kritiserer regeringen for at give op uden kamp efter EU-krav om at ændre børnecheck-udbetaling Læs artikel
Annonce
International Premium
Int. debat og analyse
Kommentar: Kosmopolit
Analyse: International
JP TV
Fotoredaktionen anbefaler
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce