Fortsæt til indhold
USA

Sindssygt nytårsforsæt belaster benene

En 54-årig englænder begyndte 1. januar sit nytårsforsæt for 2010, som går lidt ud over det almindelige rygestop og vægttab.

Ikke mindre end 250 marathonløb havde den 54-årige Martin Parnell sat sig for at løbe i 2010. Og det foretagende begyndte han på allerede på årets første dag.

Martin Parnell har ifølge The Canadian Press før deltaget i både marathonløb og ironman-konkurrencer, men nu vil han altså tage sin sport til det næste niveau og tilbagelægge 10.550 kilometer i løbet af det kommende år. Distancen skal tilbagelægges tæt på hans bopæl i Canada på en rute tæt ved bjergkæden Rocky Mountains.

Oprindelig var det planen, at Parnell ville løbe et marathon om dagen, men det frarådede lægen på det kraftigste. Derfor ændrede han planen til "kun" at løbe fem dage om ugen og derefter tage to dage fri.

Vil rejse penge til velgørenhed

Med sit ambitiøse foretagende håber den 54-årige canadier, der oprindelig stamer fra England, at rejse flere millioner kroner til den humanitære organisation Right to Play, der hjælper børn i udsatte dele af verden.

Han vurderer selv over for The Canadian Press, at han er i fin form til at tilbagelægge den enorme distance, men han er dog klar over, at vejret i årets første måneder vil arbejde gevaldigt imod ham. Især når man som Parnell har valgt at løbe sin rute i det indre Canada, hvor temperaturen let kan falde til under -30 grader.

"Jeg har som regel to-tre lag på benene, tre eller fire lag på overkroppen, to par handsker med tre par håndvarmere indeni," fortæller han. Udstyret tæller desuden også ofte skibriller.

Martin Parnells løb vil blive målt af en GPS, som vil måle både hans tilbagelagte distance samt hans hjertefrekvens og blodtryk.