Annonce
Annonce
Europa 03.06.12 kl. 21:48
SSV's Anke Spoorendonk bliver kultur- og justitsminister i Slesvig-Holsten. Arkivfoto: AP

Dansk mindretal går med i tysk regering

Den danske mindretal i Slesvig-Holsten indgår aftale om at gå i regering med De Grønne og Socialdemokraterne.

Det danske mindretals parti, Sydslesvigsk Vælgerforening (SSV), er blevet enige med Socialdemokraterne i SPD og Miljøpartiet De Grønne om at danne regering i Slesvig-Holsten.

Aftalen var ventet og regeringsgrundlaget blev endelig færdigforhandlet søndag aften mellem de tre partiers forhandlingsdelegationer i Kiel.

Aftalen er kommet i hus en måned efter delstatsvalget i Slesvig-Holsten, hvor SSV fik tre mandater. De viste sig afgørende for, om højre- eller venstrefløjen i den nordtyske delstat skulle danne regering.

Regeringsgrundlag

Regeringsgrundlaget blev vedtaget enstemmigt af de tre delegationer, og aftalen skal nu godkendes af de tre partiers bagland. Det ventes at ske lørdag.

Ministerpræsident i Slesvig-Holsten bliver socialdemokraten Torsten Albig. SSV's gruppeformand, den 64-årige Anke Spoorendonk, bliver kultur- og justitsminister. Desuden får hun ansvar for europæiske anliggender.

En afgørende forudsætning for, at SSV går med i regeringen er, at SPD og De Grønne er gået med til, at danske og tyske skoler i Slesvig-Hosten bliver ligestillet, hvad angår bevillinger.

Den foregående konservative regering med forbundskansler Angela Merkels kristelige demokratiske CDU i spidsen reducerede de danske skolers tilskud, så de kun fik 85 procent af de tyske skoler.

De tre partier har en mandats flertal over CDU, det liberal FDP og Piratpartiet i Landdagen i Kiel.

Det er første gang, at det danske mindretal går med i en regering i Slesvig-Holsten.

Den ny delstatsregering står over for svære økonomiske problemer, og den bliver tvunget til offentlige besparelser. Men i modsætning til den afgående konservative regering, vil den ny regering også satse offensivt med investeringer i fremadrettede projekter.

Ritzau
Tilmeld dig overvågning af International
Annonce
International lige nu
Tophistorie

Rusland afslører amerikansk CIA-chef

Afsløringen tyder på, at kræfter i den russiske regering ønsker at forværre den igangværende spion-skandale. Læs artikel
forsiden lige nu

Bilsalget i Europa i lavt gear

Salget af nye biler er steget for første gang i 18 måneder - niveauet er dog stadig lavt. Læs artikel

Rusland afslører amerikansk CIA-chef

Afsløringen tyder på, at kræfter i den russiske regering ønsker at forværre den igangværende spion-skandale. Læs artikel

Morten Olsen: Brug tv-billeder

Landstræner Morten Olsen vil have minimeret fejlkendelserne og er tilhænger af tv-hjælp til dommerne. Læs artikel

Første prinse-konfirmand i 30 år

Prins Joachims ældste søn, Prins Nikolai, blev lørdag konfirmeret i Fredensborg Slotskirke. Læs artikel

Overvågning blev til omstridt kunst

Beboere i New York blev fotograferet gennem deres ruder. Læs artikel

Heathrow kæmper for overlevelse

Med en ny landingsbane vil kapacitetsproblemet i over Storbritannien være løst i en længere periode, lyder det. Læs artikel
Annonce
International Premium
Int. debat og analyse
  • Fortabt ungdom

    Mange af verdens unge er vokset op i krig. De er lette at rekruttere for væbnede grupper, men en systematisk uddannelsesindsats kan sætte en anden kurs for deres fremtid.  Læs artikelPremium
  • Friheden ofres i kampen mod terror

    I 1920 skete der en dynamiteksplosion på Wall Street. Næsten 40 personer blev dræbt og 400 såret. Det var i årtier det værste terrorangreb på amerikansk jord og fulgte efter en skærpet lovgivning, men indskrænkning af borgernes frihed stoppede ikke volden. Det skal man huske på.  Læs artikelPremium
  • Afrika har brug forinvesteringer, ikke hjælp

    På blot 20 år er antallet af mere eller mindre demokratiske lande i Afrika steget fra 3 til 53, men afrikanske lande dominerer stadig listen over verdens mest korrupte nationer. I dag har Afrika mere brug for handel med omverdenen og investeringer end bistandshjælp.  Læs artikelPremium
  • FN-kritiker af Haiti fyret

    Franskmanden Michel Forst måtte for nylig forlade posten som FN-ekspert for menneskerettigheder i Haiti. Han gjorde opmærksom på polititortur, korruption, overgreb på pressefriheden og en effektiv regering.  Læs artikelPremium
  • Overvågningens begrænsninger

    USA’s øverste talsmand for efterretningsmyndighederne udtalte for nyligt at der indtil videre ikke er fundet beviser på, at Boston-bombemændene fik hjælp fra udenlandske terrornetværk.  Læs artikelPremium
Kommentar: Kosmopolit
Analyse: International
JP TV
Fotoredaktionen anbefaler
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce