Annonce
Annonce
Europa 10.02.12 kl. 14:52
Politiet mener, at sikkerheden på sygehuset ikke er tilstrækkelig god nok. Arkivfoto: AP

Breivik tvinges til ny mentalundersøgelse

Mod sin vilje bliver den 32-årige terrorsigtede nordmand underkastet ny psykiatrisk undersøgelse i fængslet.

Retten i Oslo har besluttet, at den terrorsigtede 32-årige Anders Behring Breivik skal tvangsundersøges i op til fire uger i Ila Fængsel, hvor han har siddet varetægtsfængslet størstedelen af den tid, der er gået siden terrorangrebene i Oslo og på øen Utøya 22. juli.

Dommer Wenche Elizabeth Arntzen skriver i kendelsen, at det ikke kan betragtes som et uforholdsmæssigt indgreb, at Breivik underkastes en tvungen mentalundersøgelse af to nye sagkyndige i sagen.

Observationen skal finde sted i Ila Fængsel, selv om retspsykiaterne Agnar Aspass og Terje Tørissen gerne havde set, at det var foregået på den regionale sikkerhedsafdeling på Dikemark Sygehus.

De har i et brev til domstolen i Oslo skrevet, at de ønsker Breivik indlagt ifølge norsk straffelovs paragraf 167.

Brug for bedre sikkerhed

Politiet mener imidlertid, at sikkerheden på sygehuset ikke er tilstrækkelig god nok. Det vil heller ikke være muligt at gennemføre rimelige sikkerhedsforbedringer i rimelig tid inden retssagen.

- I tråd med de nye sagkyndiges vurderinger lægger retten til grund, at en undersøgelse på Ila forventes at give værdifuld information, som vanskeligt kan opnås på anden måde og derfor må anses for at være nødvendig, fremgår det af rettens kendelse.

Anders Behring Breivik har modsat sig den nye undersøgelse, ligesom der gik nogen tid, før han accepterede sin skizofrenidiagnose, som de to tidligere sagkyndige, Torgeir Husby og Synne Sørheim, nåede frem til.

I deres rapport, som de fremlagde 29. november, nåede de frem til, at Breivik ikke var tilregnelig. Det skabte stor opstandelse i Norge, fordi det betyder, at Breivik ikke kan idømmes fængselsstraf, hvis han kendes skyldig for angrebene i Oslo og på Utøya, hvor i alt 77 mennesker blev dræbt.

Der er siden rejst tvivl om diagnosen, hvorfor den ny mentalundersøgelse gennemføres mod Breiviks vilje.

Ritzau
Tilmeld dig overvågning af International
Annonce
International lige nu
Tophistorie

Derfor er der så få kældre i katastrofeområde

Et af de hyppigste råd mod tornadoer er svært at følge i katastroferamt by. Læs artikel
forsiden lige nu

Toprestauranter uden overenskomst

Af de 57 restauranter, der er omtalt i Michelin-guiden, har de 16 tegnet overenskomst. Læs artikel

Skat og bilbranchen slås om demobiler

"På grænsen til det uanstændige," lyder det efter afgørelse fra Skatterådet. Læs artikel

Arnesen er fyret i Hamburger SV

Den danske sportsdirektør er blevet fyret et år før kontraktudløb i den nordtyske bundesligaklub. Læs artikel

Østjyderne trak vejr-nitten

På et døgn faldt en måneds regn over Østjylland og Fyn. Hovedstaden får vand i aften. Læs artikel
USA

Derfor er der så få kældre i katastrofeområde

Et af de hyppigste råd mod tornadoer er svært at følge i katastroferamt by. Læs artikel

Terrorekspert: 'Freelance-jihad' er i vækst

Forsker vurderer, at den uorganiserede terrorisme vokser. Læs artikel
Annonce
International Premium
Int. debat og analyse
  • Sultestrejke sætter Obama under pres

    USA's præsident har mulighed for at lukke Guantanamo-fængslet, hvis han vil, og hvis alle disse muligheder slår fejl, kan han gå til domstolene.  Læs artikelPremium
  • USA og Rusland bør afvæbne Syrien

    USA’s og Europas modvilje mod at bevæbne de moderate oprørere i Syrien på et tidligere tidspunkt har haft fatale konsekvenser. Man burde have indset, at en langvarig krig gavner de ekstremistiske kræfter.  Læs artikelPremium
  • Magt og afmagt

    Kongressen kan ikke få finansloven på plads, og præsidenten kan ikke få opbakning til vigtig lovgivning.  Læs artikelPremium
  • Fortabt ungdom

    Mange af verdens unge er vokset op i krig. De er lette at rekruttere for væbnede grupper, men en systematisk uddannelsesindsats kan sætte en anden kurs for deres fremtid.  Læs artikelPremium
  • Friheden ofres i kampen mod terror

    I 1920 skete der en dynamiteksplosion på Wall Street. Næsten 40 personer blev dræbt og 400 såret. Det var i årtier det værste terrorangreb på amerikansk jord og fulgte efter en skærpet lovgivning, men indskrænkning af borgernes frihed stoppede ikke volden. Det skal man huske på.  Læs artikelPremium
Kommentar: Kosmopolit
Analyse: International
JP TV
Fotoredaktionen anbefaler
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce