Ekspert: Italiens krise styrker mafiaen
Mafiaens indflydelse breder sig nordpå. Et resultat af at små virksomheder ikke kan låne penge i banken, siger ekspert.
Tidligere på ugen fik Italiens politi en stor mafia-fisk i nettet, da lederen af en af de mest brutale mafia-familier meldte sig selv. Ifølge BBC var overgivelsen et resultat af pres fra både det italienske polti og dødstrusler fra rivalisererende mafia-grupper.
Nu ser man de meget store kontante formuer, mafiaen har, blive investeret i Rom og længere nordpå til Milano.Thomas Harder, Forfatter og Italien-kender.
Men trods den store fangst skal den ikke ses som et tegn på, at mafiaens indflydelse i Italien er dalende. Tværtimod er mafia-gruppernes position i landet styrket på grund af den økonomiske krise. Det fortæller Thomas Harder, der med et indgående kendskab til Italien har skrevet flere bøger om bl.a. landets kultur og historie.
"Krisen har gjort det svært for virksomheder at låne penge i på normal vis. Det er lukrativt for mafiaen. De udsteder lån til meget høje renter, og når en virksomhed ikke er i stand til at betale renterne, overtager mafiaen virksomheden," siger han.
Mafiaen rykker til Rom og Milano
Udlån har længe været et af mange midler, som mafiaen har brugt for at udvide den ulovlige forretningsvirksomhed. Ud over de dyre lån bruger grupperne eksempelvis pengeafpresning, opkrævning af beskyttelsespenge og politisk indflydelse til at vokse sig stærke og derved styrke sig økonomisk og politisk.
Mafiaen er traditionelt stærkest i det sydlige Italien og på Sicilien, men den økonomiske krise har gjort det muligt for grupperne, at udvide deres virke længere nordpå.
Den almindelige frie konkurrence er altså sat ud af drift.Thomas Harder, Forfatter og Italien-kender.
"Mafiaen udgør et kæmpe problem i Italien - socialt, økonomisk, politisk, kulturelt og moralsk - og krisen har åbnet op for, at mafiaen nemmere kan brede sine udlånsforretninger ud til steder, den ikke har opereret i før. Nu ser man de meget store kontante formuer, mafiaen har, blive investeret i Rom og længere nordpå til Milano," siger han.
De store formuer genererer mafiaen typisk igennem narkotikasmugling, prostitution, våbenhandel, pengeafpresning, menneskesmugling og udlånsvirksomhed. I 2007 konkluderede sammenslutningen af små og mellemstore virksomheder i Italien, Confesercenti, at hvis mafiaen var en virksomhed, ville den være landets suverænt største.
Den frie konkurrence sættes ud af drift
Mafiaens voksende indflydelse er en stor trussel mod det kriseramte lands økonomiske udvikling.
Ikke blot tjener mafiaen enorme summer, som ikke kommer staten til gode via skatteindtægter, men pengeafpresningerne, underhåndsaftalerne og tjenesteydelserne, der følger med mafiaens indtog, svækker det frie marked.
"I de dele af landet, hvor mafiaen rutinemæssigt har en eller anden form for opkrævning fra virksomheder, fungerer det som en uofficiel skat. Samtidig er det en klar hæmsko, at alle de varer og tjenesteydelser, virksomhederne køber, er dyrere end de behøves, da der ikke er frihed til at vælge den bedste og billigste leverandør. Man er nødt til at vælge den, der har bedst forbindelser," siger Thomas Harder og tilføjer: "Den almindelige frie konkurrence er altså sat ud af drift."
En stor indsats
Men hvordan reagerer myndighederne og befolkningen på mafiaens stigende indflydelse? Faktisk går der ikke mere end et par uger mellem at lokale italienske medier melder om nye anholdelser af lokale småbosser og fodfolk.
Det er ifølge Thomas Harder et resultat af, at politiets og myndighedernes indsats bliver bedre. Der er oprettet en særlig anklagemyndighed og efterforskningsenhed, der er dedikeret til bekæmpelsen af mafiaen. Italien-kenderen fortæller desuden, at de forskellige politikorps i Italien har fået et meget tæt samarbejde op at stå.
"Så der foregår et meget intens politi- og efterforskningarbejde. Desuden har mafiafamilierne i Syditalien og på Sicilien ofte så stor indflydelse på kommunaltpolitisk niveau, at statsmagten nogen gange simpelthen vælger at opløse en kommunalbestyrelse. Den sender medlemmerne hjem og siger - denne bestyrelse er for infiltreret af mafiaen, så vi lukker den. Så udnævner præfekten i provinsen en kommissær, som på statens vegne skal bestemme. indtil man får etableret et normalt demokratisk fungerende kommunestyre," siger han.
"Farvel beskyttelsespenge"
Der foregår altså en stor indsats fra statens og myndighedernes side. Men det er ikke kun herfra, mafiaen møder modstand. Borgerne i Italien er ekstremt utilfredse med mafiaens metoder, og der er opstået en lang række NGO'er, der arbejder for at begrænse gruppernes magt.
En af disse NGO'er hedder Addiopizzo, hvilket frit oversat betyder "farvel beskyttelsespenge".
NGO'en er især stærk på Sicilien, hvor medlemmerne er virksomheder og borgere, der forpligter sig til henholdsvis ikke at betale beskyttelsespenge og kun at handle ved de "rene" virksomheder.
Virksomhederne fremviser regnskaber for at dokumentere, at der ikke betales noget til mafiaen, og til gengæld får de udleveret klistermærker, som der klistres på butiksvinduerne, så forbrugerne ved, hvor de skal handle.
"Det er en helt konkret måde at modvirke mafiaen. Det er en stærk bevægelse på Sicilien, men meget mindre udviklet på fastlandet. Her er der stadig meget få mennesker, der selv tør at tage ansvar ved fx at melde forbrydelser og vidne i retten. Mange især syd på tror ikke på staten og har den pessimistiske grundholdning, at det ikke kan betale sig, for det bliver ikke bedre," siger Thomas Harder.