Fortsæt til indhold
Europa

15-årig i Malmø død af skudsår

En ung dreng i Malmø måtte opgive kampen for livet, efter at han nytårsnat blev ramt af skud i hovedet.

Ritzau

En 15-årig dreng er død på hospitalet, efter at han blev skudt i hovedet nytårsnat i Malmø, oplyser det svenske politi. .

Hele søndagen igennem kæmpede lægerne for at redde hans liv, men søndag aften kom meldingen om, at drengen var afgået ved døden.

Lars Mahler fra Skånes politi siger til det svenske nyhedsbureau TT, at ingen er tilbageholdt i forbindelse med skyderiet, og der er heller ikke udpeget en mistænkt.

Skud faldt i ghetto

I øjeblikket, sagde Mahler søndag aften, er politiet ved at analysere og sammenholde de afhøringer, der er foretaget af vidner og andre i løbet af dagen.

Skudepisoden fandt sted ved 00.30-tiden, og den betegnes umiddelbart som et drabsforsøg.

Det skete i et område i Rosengård-ghettoen i Malmø. Der er fundet adskillige patronhylstre på stedet.

Ukendt af politiet

Drengen var angiveligt kendt af politiet i forvejen, men ikke for alvorlige forbrydelser, hed det først på dagen.

Men senere sagde politiet, at han ikke tidligere har haft noget at gøre med ordensmagten.

Politiet har ikke været særlig meddelsomme i sagen, og det er ikke klart, om der findes direkte vidner til, hvad der skete.

Overdøvet af nytårslarm

Ifølge politiet oplysninger sagde den person, der ringede og slog alarm, blot, at der var en, som var såret af skud.

I den periode, drengen blev skudt, har der været en masse larm på stedet.

Det var ikke længe efter, at klokken havde slået 24, og 2012 var begyndt, så der blev fyret lystigt af med nytårsfyrværkeri og kanonslag, der er tilladt i Sverige.