Annonce
Annonce
International 31.05.12 kl. 18:07
SpaceX Dragon er sammenkoblet med Den Internationale Rumstation, ISS. Foto: Nasa.

Privat rumskib skriver historie

Med et stor plask er rumfartøjet Dragon landet i Stillehavet og har skrevet rumhistorie.

Der blev skrevet rumhistorie, da det ubemandede rumfartøj Dragon torsdag middag lokal tid landede med et stort planlagt plask i Stillehavet.

Dermed afsluttede SpaceX sin mission, der gik ud på at være det første private rumfartøj, der har været oppe ved den permanente rumstation ISS med forsyninger. Det meddeler den amerikanske rumfartsadministration Nasa.

Rumkapslen fra det private firma SpaceX landede nogle hundrede kilometer vest for den californiske bugt, og nu venter der uvivlsomt flere af den slags aftaler mellem private firmaer og Nasa.

SpaceX og Nasa har indgået en kontrakt om, at det private selskab skal fragte mere gods til og fra ISS, hvis det gik godt med Dragon.

Det private rumskib koblede sig i fredags på rumstationen ISS og efter lidt manøvreproblemer lykkedes det at få fragtskibets indhold af mad, tøj, 10 kilo computerdele og over 20 kilo med videnskabeligt udstyr losset.

LINK: Se sammenkoblingen he r

null
Tilmeld dig overvågning af International
Annonce
International lige nu
Tophistorie

Oldinge jagter hinanden på Mount Everest

To bjergbestigere på 80 og 81 år kappes i disse dage om aldersrekorden på verdens højeste bjerg. Læs artikel
forsiden lige nu

Tolke må søge asyl i Danmark

Flere hundrede afghanske tolke får mulighed for at søge asyl i Danmark. Læs artikel

Skat og bilbranchen slås om demobiler

"På grænsen til det uanstændige," lyder det efter afgørelse fra Skatterådet. Læs artikel

Oldinge jagter hinanden på Mount Everest

To bjergbestigere på 80 og 81 år kappes i disse dage om aldersrekorden på verdens højeste bjerg. Læs artikel

Fem ugers regn på under et døgn

Adskillige steder i Danmark er der faldet op til 60 mm regn siden i går. Læs artikel

Borgmester vil tjene penge på hashsalg

Frank Jensen forventer overskud, hvis Københavns Kommune skal sælge hash. Usmageligt, siger Venstre. Læs artikel

Kina varsler ny kurs i klimapolitik

Eksperter ser historisk nye signaler fra Kina i klimakampen og venter koordineret indsats. Læs artikel
Annonce
International Premium
Int. debat og analyse
  • Sultestrejke sætter Obama under pres

    USA's præsident har mulighed for at lukke Guantanamo-fængslet, hvis han vil, og hvis alle disse muligheder slår fejl, kan han gå til domstolene.  Læs artikelPremium
  • USA og Rusland bør afvæbne Syrien

    USA’s og Europas modvilje mod at bevæbne de moderate oprørere i Syrien på et tidligere tidspunkt har haft fatale konsekvenser. Man burde have indset, at en langvarig krig gavner de ekstremistiske kræfter.  Læs artikelPremium
  • Magt og afmagt

    Kongressen kan ikke få finansloven på plads, og præsidenten kan ikke få opbakning til vigtig lovgivning.  Læs artikelPremium
  • Fortabt ungdom

    Mange af verdens unge er vokset op i krig. De er lette at rekruttere for væbnede grupper, men en systematisk uddannelsesindsats kan sætte en anden kurs for deres fremtid.  Læs artikelPremium
  • Friheden ofres i kampen mod terror

    I 1920 skete der en dynamiteksplosion på Wall Street. Næsten 40 personer blev dræbt og 400 såret. Det var i årtier det værste terrorangreb på amerikansk jord og fulgte efter en skærpet lovgivning, men indskrænkning af borgernes frihed stoppede ikke volden. Det skal man huske på.  Læs artikelPremium
Kommentar: Kosmopolit
Analyse: International
JP TV
Fotoredaktionen anbefaler
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce