Fortsæt til indhold
Afrika

Taxachauffør blev slæbt efter politibil

En ulovlig parkering førte til brutal og dødelig politivold, som har chokeret Sydafrika.

Sydafrikanske tv-stationer har torsdag gentagne gange vist en chokerende videooptagelse af grusom politibrutalitet, der endte med at koste en 27-årig taxachauffør livet.

Mido Macia fra Mozambique havde angiveligt parkeret sit køretøj ulovligt i byen Daveyton, som ligger i den nordlige del af Sydafrika.

Spændt fast til køretøj

Det udløste tilsyneladende klammeri mellem chaufføren og politiet i en travl gade, hvor en større folkemængde hurtigt stimlede sammen.

Mido Macia blev arresteret efter et skænderi med politibetjente i byen Daveyton med ca. 130.000 indbyggere.

Da Mido Macia tilsyneladende ikke ønskede at parere ordre, gav de uniformerede betjente sig til at slå på chaufføren, alt imens de kæmpede med at få ham bakset ind i en politibil.

Men frem for at låse ham inde i køretøjet, spændte de ham i stedet fast til køretøjet, som kort efter kørte til den lokale politistation.

Mido Macia, hvis ansigt allerede var slået til blods, blev kort efter slæbt ca. 400 meter henover den hårde asfalt.

Omkom efter køretur

Den sydafrikanske avis Daily Sun skriver, at taxachaufføren stadig var i live ved ankomsten til politistationen. Men han døde kort efter af sine kvæstelser i en fængselscelle.

Andre medier skriver, at han blev udsat for mere vold på politistationen.

”Vi undersøger hændelsen med manden, som angiveligt døde i politiets varetægt. Vi er chokeret over optagelserne, som lige er blevet offentliggjort,” siger Moses Dlamini, en talsmand for Sydafrikas uafhængige politiklagemyndighed (IPID) ifølge nyhedsbureauet AFP.

Talsmanden tilføjer følgende bemærkning:

”Omstændighederne omkring hans død er stadig antagelser. Lad os finde ud af hvad der virkelig skete.”

Sydafrika er kendt for at være et særdeles voldshærget land, hvor også politiet er berygtet for dets voldsomme brutalitet.

Vold og korruption

Flere rapporter har konkluderet, at politiet er præget af omfattende korruption og ofte iværksætter dækoperationer for at skjule overgreb mod civile og drabsforsøg.

Amnesty International oplyser, at man fra april 2011 til marts 2012 har registreret 720 tilfælde, hvor mistænkte er døde i politiets varetægt.

I maj 2012 blev 600 politifolk i provinsen Guateng anholdt efter anklager om korruption.

Stigende kriminalitet har bidraget til, at ca. 1 mio. hvide og andre højtuddannede siden slutningen af 1980'erne har forladt landet.

Kriminaliteten og voldens udbredelse tilskrives blandt andet det delvise sammenbrud af samfundsinstitutioner og den udbredte fattigdom.