Annonce
Annonce
Afrika 24.11.12 kl. 13:01
Demonstranter på Tahrirpladsen i Kairo. Foto: Mohammed Asad/AP

Skarp kritik af Egyptens præsident

OPDATERET 24.11.12 KL. 13:27

Egyptens højeste juridiske myndighed betegner præsident Mursis beslutning om at udvide sine magtbeføjelser som et hidtil uset angreb på retsvæsenets uafhængighed.

Egyptens højeste juridiske myndighed betegner præsident Mohamed Mursis beslutning om at give sig selv udvidede magtbeføjelser som "et hidtil uset angreb" på retsvæsnets uafhængighed.

Udmeldingen kommer som reaktion på, at Mursi torsdag udstedte et dekret, der giver præsidenten udvidede magtbeføjelser og fritager ham for tilsyn fra domstole og andre myndigheder.

Det Øverste Juridiske Råd var lørdag samlet til hastemøde i Kairo for at diskutere det kontroversielle dekret, som har bragt sindene i kog blandt medlemmerne.

Fyrede statsanklager

Præsident Mursi er blandt andet kommet på kollisionskurs med landets dommere, fordi han har fyret Egyptens statsanklager.

Han har også besluttet, at ingen retlig instans kan opløse parlamentets overhus eller den islamistisk dominerede forsamling, der har til opgave at udarbejde en ny forfatning.

Forsamlingen har været under kraftig kritik fra den sekulære opposition, der mener, at den ikke repræsenterer alle dele af det egyptiske samfund.

Ifølge dekretet kan alle forfatningsmæssige deklarationer og love, der er udstedt, siden Mursi kom til magten den 30. juni i år, ikke appelleres eller annulleres af nogen instans, før en ny forfatning er på plads og et nyt parlament valgt.

Endvidere giver Mursi sig selv lov til at "træffe de foranstaltninger, han finder hensigtsmæssige for at sikre revolutionen, bevare den nationale enhed eller for at beskytte den nationale sikkerhed", skriver avisen Al-Masry Al-Youm.

En ny farao

Mursis talsmand siger, at de nye tiltag skal "rydde ud i statsinstitutioner" og "ødelægge det gamle regimes infrastruktur".

Mohamed ElBaradei, som er en af landets kendte oppositionsskikkelser, kalder imidlertid Mursi for en "ny farao".

- Mursi har tilranet sig alle statslige beføjelser og udnævnt sig selv til Egyptens nye farao. Et stort tilbageslag for revolutionen, som kan få alvorlige konsekvenser, skrev den tidligere Nobelprisvinder torsdag på sin Twitter-profil.

Ritzau
Tilmeld dig overvågning af International
Annonce
forsiden lige nu

77-årig tabte både sag og hjemmehjælp

Højesteret har netop givet Køge Kommune medhold i, at det er lovligt at skære i hjemmehjælpen for at spare. Læs artikel

Advokat: Forsvaret løj bevidst

Hvor er optagelserne fra to afgørende kameraer, spørger advokat. Læs artikel

Brandmand til stenkaster: "Jeg hjælper dig, hvis du går gennem isen"

"Hvorfor gør du det imod mig," spørger svensk brandmand efter endnu en urolig nat. Læs artikel

Mega-skib fra Mærsk hører hjemme i lystbådehavn

Men de lokale kommer til at se langt efter verdens største containerskib. Læs artikel

Jyllands-Posten.dk i Woolwich: Nabo til London-drab fatter det ikke

Jyllands-Posten har besøgt Woolwich, hvor beboerne er rystede over bestialsk drab. Læs artikel

Dansk bjergbestiger måtte opgive

Den 56-årige Bo Belvedere Christensen måtte her til morgen opgive sit endelige forsøg på at nå toppen af Mt. Everest uden brug af iltflaske. Læs artikel
Annonce
International Premium
Int. debat og analyse
  • Sultestrejke sætter Obama under pres

    USA's præsident har mulighed for at lukke Guantanamo-fængslet, hvis han vil, og hvis alle disse muligheder slår fejl, kan han gå til domstolene.  Læs artikelPremium
  • USA og Rusland bør afvæbne Syrien

    USA’s og Europas modvilje mod at bevæbne de moderate oprørere i Syrien på et tidligere tidspunkt har haft fatale konsekvenser. Man burde have indset, at en langvarig krig gavner de ekstremistiske kræfter.  Læs artikelPremium
  • Magt og afmagt

    Kongressen kan ikke få finansloven på plads, og præsidenten kan ikke få opbakning til vigtig lovgivning.  Læs artikelPremium
  • Fortabt ungdom

    Mange af verdens unge er vokset op i krig. De er lette at rekruttere for væbnede grupper, men en systematisk uddannelsesindsats kan sætte en anden kurs for deres fremtid.  Læs artikelPremium
  • Friheden ofres i kampen mod terror

    I 1920 skete der en dynamiteksplosion på Wall Street. Næsten 40 personer blev dræbt og 400 såret. Det var i årtier det værste terrorangreb på amerikansk jord og fulgte efter en skærpet lovgivning, men indskrænkning af borgernes frihed stoppede ikke volden. Det skal man huske på.  Læs artikelPremium
Kommentar: Kosmopolit
Analyse: International
JP TV
Fotoredaktionen anbefaler
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce