Annonce
Annonce
fredag 24. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten indland
Trafik & vejr 15.06.11 kl. 12:20

Leverandør-problemer forsinkede rejsekort

Selskabet bag forsinket rejsekort var ikke nok opmærksom på problemer hos leverandøren, siger Rigsrevisionen.

Selskabet bag det omstridte rejsekort havde ikke i tilstrækkelig grad sikret sig, at leverandøren af det elektroniske kort forstod ønskerne til det system, der skulle indføres for rejserne med tog og busser i Danmark.

Det konkluderer Rigsrevisionen i en undersøgelse af rejsekortet.

Det mangelfulde samarbejde mellem Rejsekort A/S og leverandøren, East-West Denmark ApS, fremtræder hermed som en væsentlig del af forklaringen på, hvorfor rejsekortet er blevet mindst fire år forsinket.

Rigsrevisionen skriver blandt andet, at leverandøren ikke formåede at overholde de aftalte tidsfrister for leveringen af de enkelte dele til modellen for rejsekortet.

Reagerede ikke på problemer

- Rejsekort A/S prioriterede at sikre sin juridiske position og reagerede ikke tilstrækkeligt i sin risikostyring på leverandørens problemer med at levere, hedder det i konklusionen.

I forlængelse af disse bemærker konstaterer Rigsrevisionen dog, at der siden 2008 er sket en løbende styrkelse af organisationen og opfølgningen på leverandørens arbejde.

Hos selskabet bag kortet tages rapporten til efterretning.

- Der er ingen tvivl om, at vi er forsinkede. Men der er allerede kunder, der har glæde af rejsekortet, og endnu flere vil få det de kommende år, siger administrerende direktør i Rejsekort A/S, Bjørn Wahlsten.

Han glæder sig over, at rapporten bakker op om den linje, han har lagt, siden han overtog direktørstolen i 2008.

- Vi er enige i, at det tættere samarbejde med leverandøren danner et grundlag for, at vi får leveret det system, vi forventer, konstaterer Bjørn Wahlsten.

Han håber, at rapporten vil flytte debatten om Rejsekortet væk fra forsinkelser og over på funktionalitet.

- Jeg håber først og fremmest, at vi kan se fremad og fokusere på de oplevelser, som kunderne har med rejsekortet nu, og som de kommer til at få i de kommende år i takt med, at vi ruller det ud over hele Danmark, siger direktøren.



Ritzau
Tilmeld dig overvågning af Trafik & Vejr
Annonce
Indland lige nu
Tophistorie

Minister: Ingen patienter skal betale

Danskerne skal ikke bekymre sig om betaling hos lægen trods tilspidset konflikt, siger Astrid Krag. Læs artikel
forsiden lige nu

Minister: Ingen patienter skal betale

Danskerne skal ikke bekymre sig om betaling hos lægen trods tilspidset konflikt, siger Astrid Krag. Læs artikel

Mobilkunder køber katten i sækken

Hver anden mobiltelefon har dårlig antennekvalitet, men vi må ikke vide, hvilke telefoner der dur. Læs artikel

Fynsk fund: En rudekuvert fra paven?

I Rynkeby er gjort et bemærkelsesværdigt fund, der rummer flere spørgsmål end svar. Læs artikel

USA

Bro fuld af biler styrtet i flod

En trafikeret motorvejsbro er kollapset i USA. Se tv-indslag

Nordkorea åbner by for turister fra vesten

Et kinesisk rejsebureau har fået lov til at arrangere dagsture til nordkoreansk by. Læs artikel

Tynget tag kan koste solcellefirma dyrt

Det har kostet 430.000 kr., at solcelleanlæg tilsyneladende er for stor en belastning. Læs artikel
Annonce
Indland Premium
Aktuelle navne
Satire
JP TV
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce