Fortsæt til indhold
Indland

Mistænkt cpr-hacker får to års fængsel i Sverige

Svensk storhacker, som er mistænkt for at hacke sig ind i dansk politis registre, er idømt to års fængsel.

Ritzau

Den svenske superhacker Gottfrid Svartholm Warg er torsdag idømt to års fængsel i en sag om indtrængning i edb-systemer - kaldet hacking - i Sverige.

Svartholm er en af de to mænd, som i Danmark er mistænkt for at have trængt ind i blandt andet politiets kørekortregister og på den måde fået adgang til millioner af danskeres cpr-numre.

I forbindelse med efterforskningen har Københavns Politi bedt om at få Svartholm Warg, som i øvrigt er medstifter af den omdiskuterede fildelingstjeneste Pirate Bay, udleveret til Danmark.

Skal udleveres til Danmark

Tirsdag bestemte Nacka Tingsrätt i Stockholm, at Svartholm Warg skal udleveres til Danmark. Allerede 5. juni bestemte retten, at manden skulle varetægtsfængsles på baggrund af en nordisk arrestordre.

Sagen i Sverige drejer sig blandt andet om indtrængning i edb-systemerne hos banken Nordea, hvor Svartholm Warg har begået bedrageri og forsøg på bedrageri.

I hackersagen i Danmark er en anden mand tidligere på måneden blevet varetægtsfængslet af Retten på Frederiksberg.

Den svenske sag og den danske sag er umiddelbart forskellige. Men det var et tip fra de svenske myndigheder, som i sin tid fik politiet i Danmark til at indlede en efterforskning.

Her viste det sig, at edb-systemerne hos den offentlige it-leverandør CSC ikke var tilstrækkeligt sikret til at holde uvedkommende ude.

Nægtede sig skyldig

I den svenske sag har Svartholm Warg og en medtiltalt gennem hele sagen nægtet sig skyldige. De har erkendt, at indtrængning er sket via deres computere, men de hævder, at det må være sket via en form for fjernstyring og er begået af andre.

Den forklaring har Nacka Tingsrätt dog valgt at forkaste.

- Retten anser anklagerens fremstilling med henblik på at udelukke alternative hypoteser har været tilstrækkelig, og den modbeviser samtidig begge tiltaltes indvendinger, lyder det i dommen.

Svartholms medtiltalte i den svenske sag er blevet idømt et års betinget fængsel.