Annonce
Annonce
onsdag 22. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten indland
Kriminalitet 27.11.12 kl. 10:48
Cafe Vikings indehaver Jane Pedersen møder stor opbakning blandt kunderne til sin kamp mod forsøg på afpresning. Foto: Niels Hougaard

Værtshusejer blev forbløffet over afpresning

Café Vikings ejer følte sig truet, da en ung mand forsøgte at afpresse hende. Den tiltalte nægter sig skyldig.

Da en ung mand gik ind ad døren på Café Viking på Nørrebro i august, troede værtshusets ejer, Jane Pedersen, at manden var repræsentant for en sportsklub, der var på udkig efter et sponsorat.

Det fortæller den lille kvinde med det korte røde hår tirsdag i Københavns Byret.

- Han siger til mig, at han tilhører en klub. Og så spørger jeg, om han har nogle papirer på den klub. Jeg har betalt til sportsklubber og sådan noget før, men jeg betaler ikke til hvem som helst, siger Jane Pedersen.

Beskyttelsespenge

Den 19-årige AAK sidder tirsdag på anklagebænken tiltalt for at true Jane Pedersen til at betale såkaldte beskyttelsespenge.

Han repræsenterede ikke just en sportsklub, men i stedet indvandrerbanden Brothas fra Mjølnerparken, der ligger få hundrede meter fra Café Viking.

Jane Pedersen afviser, at hun nogensinde har haft et udestående med Brothas.

- Jeg fik så at vide, at fordi jeg boede i deres distrikt, så skulle jeg betale. Lige som hvis man boede i Hells Angels eller Bandidos' distrikt. Så skulle man også betale, forklarer den kvinde, der har ejet Café Viking i 24 år, roligt.

Forbløffet

- Så sagde jeg, at det havde jeg aldrig hørt om før. Jeg var jo helt forbløffet. Jeg havde ikke forestillet mig, at jeg skulle prøve sådan noget.

Hun forklarer videre, at hun nægter at betale den unge mand, der var flankeret af flere uidentificerede personer ude på gaden.

- Da jeg så nægter at betale, så siger han, nu er du advaret. Så spørger jeg, om han truer mig. Han siger nej, men nu er du advaret, siger værtshusejeren, der ringede til politiet straks efter, fordi AAK's attitude gjorde hende bange.

Smadret af brosten

Den efterfølgende nat blev værtshusets ruder smadret af brosten, mens stedet var fyldt med mennesker.

Det var brostenene, der fik Jane Pedersen til at stå frem og fortælle om Brothas' mafiametoder.

Den 19-årige AAK nægter at svare på spørgsmål i sagen og nægter sig skyldig i afpresning. Han erkender dog et par andre forhold, hvor han er anklaget for besiddelse af mindre mængder hash og en foldekniv.

Han hævder, at han ikke længere er medlem af banden Brothas.

Ritzau
Tilmeld dig Jyllands-Postens Nyhedsoverblik
Annonce
Indland lige nu
Tophistorie

Østjyderne trak vejr-nitten

På et døgn faldt en måneds regn over Østjylland og Fyn. Hovedstaden får vand i aften. Læs artikel
forsiden lige nu

Grusomt drab i London kan være terror

Storbritanniens premierminister har indkaldt regeringens sikkerhedsudvalg efter uhyggeligt drab på åben gade. Læs artikel

Skat og bilbranchen slås om demobiler

"På grænsen til det uanstændige," lyder det efter afgørelse fra Skatterådet. Læs artikel

Dansker i Afrika får penge af Bill Gates

Iværksætteren Charlotte Obidairo har fået 100.000 dollars til forskningsprojekt. Læs artikel

Østjyderne trak vejr-nitten

På et døgn faldt en måneds regn over Østjylland og Fyn. Hovedstaden får vand i aften. Læs artikel

Oldinge jagter hinanden på Mount Everest

To bjergbestigere på 80 og 81 år kappes i disse dage om aldersrekorden på verdens højeste bjerg. Læs artikel

Uventet fremskridt i EU's skattejagt

Østrig og Luxembourg gav sig mere end ventet på EU-topmøde om bekæmpelse af skattesnydere i EU. Læs artikel
Annonce
Indland Premium
Aktuelle navne
Satire
JP TV
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce