Dræbt mands forlovede anklages for lejemord
En 42-årig kvinde skal dømmes for manddrab, selv om hun ikke var til stede under mordet, mener en anklager.
Tre mænd og en kvinde står i øjeblikket tiltalt for drab på den 47-årige Jesper Rasmussen fra Maribo, som i november sidste år blev slået ihjel på sin bopæl.
Det er til trods for, at anklagemyndigheden kun mener, at tre personer trængte ind til den 47-årige mand og afsluttede et længere voldsorgie med at skære halsen over på ham.
Ifølge anklageren skal en 42-årig kvinde, som var forlovet med den dræbte, nemlig også dømmes for manddrab, fordi hun menes at have bestilt mordet, skriver folketidende.dk.
Forskellige definitioner på lejemord
Det blev slået fast, da anklager Bente Schnack procederede i sagen ved retten i Nykøbing Falster.
Under sagen har de tiltalte nægtet, at der var tale om overlagt drab, og der har desuden ikke været tale om, at de tre mænd har modtaget penge eller andre ydelser for overfaldet.
"Der kan være forskellige definitioner af, hvad et lejemord er. I dette tilfælde er min opfattelse klart, at der er tale om et bestilt mord på Jesper Rasmussen," sagde anklageren under sin procedure ifølge folketidende.dk.
Ville give "et par dummeflade"
Ifølge ekskærestens forsvarsadvokat, Klaus Ewald, er der dog langt fra ført tilstrækkeligt med beviser i sagen.
Trods uenighed blandt mændene om, hvad der skete i lejligheden, har de samstemmigt fortalt, at det ikke var meningen, at han skulle slås ihjel.
Forklaringen lyder derimod, at de var blevet oprørte over, at den 42-årige kvinde havde fortalt, at hun dagligt blev udsat for vold og trusler, og at de på hendes opfordring ville give ham "et par dummeflade".
"At dømme alene ud fra et enkelt vidneudsagn fra én af de tiltalte, som oven i købet ikke tog det alvorligt, da min klient angiveligt sagde, at Jesper Rasmussen skulle slås ihjel, er alt for spinkelt i en så alvorlig sag som denne," sagde Klaus Ewald ifølge folketidende.dk.
Dommen i sagen falder på torsdag.